Yetişkinlerde kaslı görünme memnuniyetinin bedeni beğenme ile ilişkisi
The relationship between muscle appearance satisfaction and body appreciation in adults
  1. Tez No: 851458
  2. Yazar: İSMAİL AKATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin bireylerin kas görünüm memnuniyetleri ve bedeni beğenme düzeylerini inceleyerek iki ölçeğin arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmanın evrenini İstanbul 1. Bölge (Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar), Adana, Diyarbakır, Elazığ ve Batman'da spor salonu merkezlerinde ya da fitnesslarda spor yapmakta olan 509 yetişkin birey oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu,“Kas Memnuniyeti Ölçeği”ve“Bedeni Beğenme Ölçeği”formları kullanılmıştır. Araştırmada veriler SPSS 20 paket programıyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Veriler analiz edilirken öncelikle çarpıklık-basıklık değerlerine bakılarak verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine bakılmıştır. İki grup arasında niceliksel verilerin karşılaştırılmasında t testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında verilerin karşılaştırılmasında anova (oneway) testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında Pearson korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre katılımcıların kas görünüm memnuniyeti ölçeği alt boyutlarından“Kaslara İlişkin Memnuniyetsizlik”ve“Fiziksel İncinme”nin, bedeni beğenme ölçeği ile anlamlı olarak farklılaştığı, bedeni beğenmenin artmasıyla“Fiziksel İncinme”nin arttığı,“Kaslara İlişkin Memnuniyetsizliğin”düştüğü görülmüştür. Ayrıca çalışmada, katılımcıların kas görünüm memnuniyeti ve bedeni beğenme düzeyleri ile çeşitli sosyodemografik değişkenler (cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, ekonomik durum, spor yapılan yıl, sporda geçirilen sürenin yeterliliği, sosyal ve iş hayatının spor sebebiyle aksatılması) arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda ilgili literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the muscle appearance satisfaction and body appreciation levels of adult individuals and to determine the relationship between the two scales. The population of the research is in gym centers or sports centers in Istanbul 1st Region (Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye and Üsküdar), Adana, Diyarbakır, Elazığ and Batman. It consisted of 509 adult individuals who do sports in fitness centers. As data collection tools, a personal information form created by the researcher,“Muscle Satisfaction Scale”and“Body Appreciation Scale”forms were used. In the research, the data were analyzed and interpreted with the SPSS 20 package program. While analyzing the data, it was first checked whether the data showed a normal distribution by looking at the skewness-kurtosis values. The t test was used to compare quantitative data between two groups, and the anova (oneway) test was used to compare data between more than two independent groups. Pearson correlation and regression analysis were performed between the continuous variables of the study. According to the results obtained in the research, it was observed that the sub-dimensions of the participants' muscle appearance satisfaction scale,“Dissatisfaction with Muscles”and“Physical Injury”, differed significantly with the body appreciation scale. It was also observed that as body appreciation increased,“Physical Injury”increased, while“Dissatisfaction with Muscles”decreased. Additionally, in the study, significant differences were detected between the participants' muscle appearance satisfaction and body appreciation levels and various sociodemographic variables (gender, marital status, educational status, economic status, years of sports, adequacy of time spent in sports, disruption of social and business life due to sports). At the end of the study, it was aimed to contribute to the relevant literature and various suggestions were made.