Afgan uyrukluların yaşadığı sorunlar ve sosyal hizmet gereksinimlerinin incelenmesi: Van/Edremit örneği
Examination of the roblems experienced and social service needs of Afgan nationals: Van/Edremit example
  1. Tez No: 851475
  2. Yazar: VEYSEL ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Göç günümüz küresel dünyasında tarihin hiçbir döneminde görülmemiş oranda bir sorun teşkil edecek noktaya gelmiştir. Son çeyrek yüzyılda yaşanan savaşlar bu olguyu en ileri derecede tetikler olmuştur. Göç olgusu kavramsal anlamından çok daha derin ifadeleri içermektedir. Van ili Edremit ilçesinde yaşayan Afgan göçmenler üzerine yapılan bu araştırmada bu etkiler fazlası ile görülmüştür. Bu araştırma kapsamında 20 Afgan ailesi ile ayrıntılı görüşülmüştür. Bu görüşmeler neticesinde Afgan mültecilerin uzun yılar süren savaşlar, açlık, yokluk, işkence ve tecavüz gibi ağır dramatik durumlara maruz kaldıkları ve neticesinde göç ettikleri görülmüştür. Bu sade basit anlamıyla bir göç etmenin ötesinde çok daha derin bir anlam taşımaktadır. Çünkü bu zorunlu göçle insanlar sevdiklerinden, ailelerinden uzaklaşmakla kalmayıp göç ettikleri yerde ise açlık yokluk barınma ve psikolojik yıkıntı gibi ağır sorunlarla da karşılaşmaktadırlar. Bunu yanında yaşadıkları eğitim, sağlık ve güvenlik problemleri kendilerini içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Afgan göçmenlerin yaşadığı bu sorunlar onları çocuk yaşta işçi olmaya normalinden çok az bir ücretle çalışmaya kaçak olarak yaşamaya itmektedir. Bu sorunların yanında kendilerini ifade edememe ve sınır dışı edilme ihtimalleri de onları apayrı bir psikolojik çıkmazın içine sokmaktadır. Bu araştırma neticesinde elde edilecek veriler, göç eden insanların ikamet ettikleri yerlerde yaşadığı sosyal, ekonomik ve psikolojik etmenleri tespit etmeye çalışmak, sosyal hizmet kuruluşlarının bu bağlamda yürüttüğü çalışmaları ve verdiği destekleri belirlemek ve bu alanda daha sonra yapılacak araştırmalara ışık tutmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Migration has reached the point where it will pose a problem at a rate that has never been seen before in today's global world. The wars in the last quarter century have triggered this phenomenon in the most advanced degree. The phenomenon of migration includes much deeper expressions than its conceptual meaning. In this study on Afghan immigrants living in Van, these effects were more than seen. Within the scope of this research, 20 Afghan families were interviewed in detail. As a result of these interviews, it was seen that Afghan refugees were exposed to severe dramatic situations such as long years of wars, hunger, poverty, torture and rape, and as a result they migrated. This is more than simply a migration, it has a much deeper meaning. Because with this forced migration, people are not only far away from their loved ones and families, but also face serious problems such as hunger, lack of shelter and psychological ruin in the place where they migrate. In addition to this, the education, health and safety problems they experience make themselves inextricable. These problems experienced by Afghan immigrants push them to be child laborers, to work for less than normal wages and to live illegally. In addition to these problems, the inability to express themselves and the possibility of being deported put them in a different psychological dilemma. The data to be obtained as a result of this research aims to determine the social, economic and psychological factors that immigrants live in their places of residence, to determine the works and support provided by social service organizations in this context, and to shed light on future research in this area.