Hadislerde son çocukluk ve ergenlik dönemlerinde çocuk eğitimi
Late childhood in hadiths and child education in adolescence
  1. Tez No: 851481
  2. Yazar: FIRAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Modernleşme süreci ile birlikte bireylerin bilgi kaynaklarında, düşünce ve davranışlarında büyük kırılmalar ve dönüşümler yaşanmış, bu dönüşümden eğitim ve öğretim sistemimiz ile birlikte çocuklar da nasibini almıştır. Çocukları daha çok akademik yönden geliştiren, standart/ortak bir müfredata tabi tutarak onların yaratılıştan gelen fıtrî farklılıklarını ihmal eden bir anlayış hâkim olmaya başlamıştır. Oysa Hz.Peygamber'in (s.a.s) hadislerine bakıldığında çocukların akılları ile birlikte iradelerini ön planda tutan onları maddî ve manevî yönden bir bütün halinde geliştiren, çocukları fıtrî farklılıkları doğrultusunda tâlim ve terbiye eden bir düşünce yapısını görürüz.“Hadislerde Son Çocukluk ve Ergenlik Dönemlerinde Çocuk Eğitimi”başlığı ile çocuk eğitiminin ele alındığı bu çalışmada, Hz. Peygamber'in (s.a.s) çocuk eğitimi ile ilgili eğitim, öğretim ve yaklaşımlarınının genel bir bakış sunulmuştur. Bir muallim olarak gönderildiğini ifade eden Hz.Peygamber (s.a.s) bu risalet görevini icra ederken çocuklara ayrı bir önem vermiş, sevgi ile bireysel ilgi ve beklentilerine, fıtrî farklılıklarına uygun bir metotla onlara seslenmiştir. Tezde hadisler çerçevesinde Hz.Peygamber'in (s.a.s) çocukların eğitimini hangi esaslar üzerinde temellendirdiği, öğretim sürecinde ne gibi yöntemlerden yararlandığı, çocuk eğitimi hususunda ebeveynlere ve öğretmenlere nasıl bir yaklaşım içerisinde olmalarını tavsiye ettiği ele alınmıştır. Keza sosyal bilimlerin üzerinde çokça durduğu çocukların fiziksel, zihinsel, ahlakî ve duygusal gelişim dönemleri ayrı ayrı başlıklar halinde incelenerek çocukların hangi gelişim evresinde ne gibi ihtiyaç ve beklentiler içerisinde olduğu, hangi muhtemel krizleri yaşadıkları ortaya konularak ebeveynlerin ve eğitimcilerin çocukların gelişim evrelerine uygun bir tutum ve tavır içerisinde olmalarının gerekliliği hadisler aracılığıyla izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the modernization process, there have been great breaks and transformations in individuals' information sources, thoughts and behaviors, children have received their share from this transformation, along with our education and training system. A mentalitythat neglects the inherent differences of children by subjecting them to a standard/common curriculum that develops them academically has begun to prevail. When we look at the hadiths of our Prophet (peace be upon him), we see a thought structure that prioritizes the intellect and willpower of children, nurturing them holistically in both material and spiritual aspects, and educating children according to their natural differences. Indeed, with the exceptional approach of our Prophet (pbuh) in both his lifestyle and teachings, he built a society that possessed high moral virtues and maintained a balance between worldly and spiritual life. Late Chıldhood In Hadıths And Chıld Educatıon In Adolescence This invention, which deals with child education under the title, is presented from a general perspective of the Prophet's (pbuh) education, training and methods regarding child education. Prophet Muhammad (pbuh), who declared that he was sent as a teacher, gave special importance to children during the execution of this heavy duty. He addressed them with love, individual attention, and a method that was suitable for their natural differences and expectations. In our thesis, within the framework of the hadiths, the principles on which our Prophet (pbuh) based the education of children, what methods he used in the teaching process, and what approach he recommended to parents and teachers regarding child education are discussed. Likewise, the physical, mental, moral and emotional development periods of children, which social sciences focus on a lot, are examined under separate headings, and it is revealed what needs and expectations children have at which developmental stage and what possible problems/crises they experience, and how parents and teachers deal with children's developmental stages. Their attitudes and attitudes are explained through hadiths.