Hadislerde 0-7 yaş dönemi çocuk eğitimi
Education of children 0-7 age in al-hadith
  1. Tez No: 633048
  2. Yazar: REGAİBE KALYON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMEL FETTUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Eğitimin insan üzerindeki etkileri herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu nedenle eğitim konusu tarih boyunca ele alınmış, üzerinde birçok yöntem ve teknik geliştirilmiştir. Yapılan çalışmalar çocukluk döneminin eğitimde kritik dönem olduğunu göstermektedir. Çocukluk dönemindeki doğru eğitim bireyin tüm hayatını etkiler. Son peygamber olan Hz. Muhammed' in (sav) çocuk eğitimi metot ve uygulamaları bizlere bu konuda rehberdir. İslam'ın iki temel kaynaklarından biri olan Peygamberimiz' in (sav) sünneti çocuk eğitimi konusunda da başvurduğumuz kaynaklar içinde önemini korumaktadır. Peygamberimiz (sav) hayatın her alanında bizler için örnek alınacak bir rehber olduğu için çocuk eğitiminde de onun uygulamaları ve tavsiyelerini bilmeli ve çocuklarımızı o şekilde yetiştirmeliyiz. Esasında eğitim bir anlamıyla insanı ulaşabileceği en mükemmel seviyeye ulaştırmaktır. Bu amaca ulaşmanın yolu da en mükemmel insan olan Hz. Muhammed'in (sav) çocuk eğitimiyle ilgili uygulamalarını ve tavsiyelerini bilip hayata geçirmekle mümkündür. 'Hadislerde 0-7 Yaş Dönemi Çocuk Eğitimi' başlığı ile çocuk eğitiminin ele alındığı bu çalışmada, Peygamberimiz' in (sav) çocuk eğitimi ile ilgili tavsiye ve uygulamalarına genel bir bakış sunulmuştur. Dört bölüme ayırılarak incelenen bu çalışmanın birinci bölümünde eğitimin tanımı yapılarak çocuk eğitiminin önemi açıklanmıştır. İkinci bölümde ise Peygamberimiz' in (sav) çocuklara yaklaşımı konusu açıklanmıştır. Üçüncü bölümde doğum öncesi ve ilk çocukluk döneminde eğitim konusu aktarılmıştır. Nihai kısım olan dördüncü bölümde ise ilk çocukluk döneminden yedi yaşına kadar çocuk eğitimi konusu değerlendirilmiştir. Peygamberimiz' in (sav) çocukları ayrı bir kitle olarak görüp onların eğitimini son derece dikkate aldığı görülmüştür. Çocukların yetiştirilme sorumluluğu büyük oranda anne ve babaya aittir. Dolayısıyla eğitimlerinin merkezinde de anne baba olduğu ortaya çıkmaktadır. Yine Peygamberimiz' in (sav) çocuk eğitiminde emredici veya nasihat edici biri olmaktan öte onlara örnek olarak onları eğittiği ve eğitim metodunun merkezinde sevgi, şefkat ve sabır olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of education on human is a well-known fact. Therefore, the subject of education has been handled throughout history and many practice and methods have been developed on it. Studies have shown that childhood is a breaking point in education. Proper education in childhood affects the entire life of the individual. The last prophet Hz. Muhammad's methods and practices of child education are important for us. The sunnah of the Prophet Muhammad is one of the two main sources of the religion of Islam. Since Prophet Muhammad is an exemplary guide for us in every field of life, we should know his practices and advices in child education and raise our children in that way. In fact, education is literally about getting people to the most perfect level they can reach. The way to achieve this goal is to know and follow the practices and recommendations of our Prophet Muhammad, who is the most excellent person. In this study, where child education is addressed under the title of '0-7 Age Child Education in Hadiths', an overview of the advice and practices of the Prophet (saas) regarding child education is presented. In the first part of this study, which is divided into four sections, the definition of education is explained and the importance of child education is explained. In the second part, the subject of our Prophet's (saas) approach to children is explained. In the third section, the subjects of pre-natal, post-natal and education in the first childhood are discussed. The Prophet Muhammad saw children as a separate people and considered their education highly. The responsibility of the children is largely on the mother and father. Therefore, it is revealed that the education of children is centered on parents. Our Prophet Muhammad advised children to be a role model rather than a instructive or advising person in children's education. It was found that dearness, gentleness and patience were at the center of our Prophet Muhammad educational method.