Müzik dersinde teknoloji kullanımına yönelik tutum ölçeği geliştirme çalışması
Development of attitude scale on the use of technology in music lesson
  1. Tez No: 851484
  2. Yazar: İREM ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmenlerinin derslerde teknoloji kullanımına yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla“Müzik Dersinde Teknoloji Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği”nin geliştirilmesini ele almaktadır. Araştırmanın uygulama grubunu, Samsun ilinde MEB'e bağlı olarak çalışan müzik öğretmenleri oluşturmaktadır. Ölçeğin geliştirilme süreci, ilgili literatürün taranması ve madde havuzunun oluşturulmasıyla başlamıştır. Oluşturulan madde havuzu, uzman görüşlerine sunularak ve ön uygulama yapılarak değerlendirilmiştir. Ön uygulama sonucunda, ölçeğin dil açısından anlaşılır, cevap vermede zorluk yaşatmayan ve cevaplama süresi açısından uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu sürecin ardından ölçek, 3 boyut ve toplamda 20 sorudan oluşacak şekilde son haline getirilmiştir. Geliştirilen ölçeğin uygulama grubu toplam 117 müzik öğretmeninden oluşmaktadır. Veri analizi için Açımlayıcı Faktör Analizi yapılmış ve ölçeğin faktör analizine uygun olduğu görülmüştür. Ölçeğin“Teknolojik Entegrasyon Direnci”,“Teknolojinin Algılanan Faydaları”ve“Teknolojik Yeterlilik”olmak üzere üç boyutu bulunmaktadır. Ölçeğin güvenirliği Cronbach Alpha katsayısı ile 0,9 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, bu araştırmada müzik öğretmenlerinin, derslerde teknoloji kullanımına yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla güvenilir ve geçerli bir“Müzik Dersinde Teknoloji Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği”geliştirilmiştir. Bu ölçek, müzik dersinde teknoloji kullanımına yönelik tutumlarını değerlendirmede önemli bir araç olarak kullanılabilecektir. Böylelikle müzik öğretmenlerinin derslerinde teknoloji kullanımını sağlayabilmek amacıyla teknoloji kullanımının belirlenmesi ve ihtiyaç duyulan ölçek geliştirme çalışmalarının yapılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research deals with the development of the“Attitude Scale towards the Use of Technology in Music Lessons”in order to measure music teachers' attitudes towards the use of technology in lessons. The application group of the research consists of music teachers working in Samsun province under the Ministry of National Education. The development process of the scale started with the review of the relevant literature and the creation of an item pool. The item pool was evaluated by presenting it to the expert opinions and making a preliminary application. As a result of the preliminary application, it was determined that the scale was comprehensible in terms of language, did not cause difficulty in answering and was appropriate in terms of response time. After this process, the scale was finalised to consist of 3 dimensions and 20 questions in total. The application group of the developed scale consisted of 117 music teachers in total. Exploratory Factor Analysis was performed for data analysis and it was seen that the scale was suitable for factor analysis. The scale has three dimensions as“Technological Integration Resistance”,“Perceived Benefits of Technology”and“Technological Competence”. The reliability of the scale was calculated as 0.9 with Cronbach Alpha coefficient. As a result, in this study, a reliable and valid“Attitude Scale towards the Use of Technology in Music Lessons”was developed to measure music teachers' attitudes towards the use of technology in music lessons. This scale can be used as an important tool in evaluating music teachers' attitudes towards the use of technology in music lessons. In this way, it will be possible to determine the use of technology in order to ensure the use of technology in music teachers' lessons and to carry out the necessary scale development studies.