Antrenörlerin meslek etiği davranışlarının incelenmesi
Examining the professional ethical behavior of coaches
  1. Tez No: 851488
  2. Yazar: ONUR ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı antrenörlerin meslek etiği davranışlarının yaş,cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, çalışma yılı, antrenörlük kademesi,bireysel veya takım antrenörlüğü değişkenlerine göre incelemektir.Araştırmanın örneklemini Samsun ilinde görev yapan belirli branşlardaki (futbol, basketbol, voleybol, tenis, yüzme, güreş) toplamda 250 kadın erkek antrenör oluşturmaktadır. Bu çalışmada antrenörlere, geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılmış, Kayır, B. ve Özbek, O.(2019) tarafından hazırlanan“Antrenörlerin Meslek Etiği Davranışları Ölçeği”uygulanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin toplanan veriler SPSS 22 paket programına kullanılarak analiz edilmiştir. İkili grupların karşılaştırılmasında(cinsiyet, medeni durum, eğitim, takım veya bireysel antrenörlük) t testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında (yaş, çalışma yılı, kademe,) ANOVA testi kullanılmış olup farklılığın yönünü tespit edebilmek için tukey çoklu karşılaştırma yapılmıştır. Veriler Aritmetik Ortalama, Standart Sapma olarak gösterilmiş, anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır.Samsun İlinde görev yapan antrenörlerin meslek etiği davranışlarının incelenmesinde yaş, cinsiyet medeni durum, eğitim düzeyi, çalışma yılı, antrenörlük kademesi, takım ve ya bireysel antrenörlük değişkenlerine göre, meslek etiği davranışları ölçeği alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşma yoktur(p>0,05).Antrenörlerinin cinsiyet, yaş değişkenlerine göre ise meslek etiği davranışları ölçeği alt boyutlarından saygı alt boyutunda anlamlı farklılık bulunurken (p0,05).Saygı alt boyutunda 40 ve üzeri yaş arasında olanlar 21-30 yaş ve 31-39 yaş arasında olanlardan istatistik olarak daha yüksek puan ortalamasına sahiptir(p=0,019). Saygı alt boyutunda kadınlar erkeklerden istatistik olarak daha yüksek puan ortalamasına sahiptir(p=0,002).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the professional ethics behaviors of coaches according to age, gender, marital status, education level, working year, and coaching level variables.The sample of the research consists of a total of 250 male and female coaches in certain branches (football, basketball, volleyball, tennis, swimming,wrestling) working in Samsun. In this study, a validity and reliability study was conducted on the coaches, and the“Coaches' Professional Ethics Behavior Scale”prepared by Kayır, B. and Özbek, O. (2019) was applied. In the evaluation of the data and the calculated values, the collected data were analyzed using the SPSS 22 package program. T test was used to compare two groups (gender, marital status, education, team or individual coaching),ANOVA test was used to compare more than two groups (age, working year, level), and Tukey multiple comparison was used to determine the direction of the difference. Data are shown as Arithmetic Mean and Standard Deviation, and the significance level is taken as 0.05.In examining the professional ethics behaviors of coaches working in Samsun, there is no significant difference in the sub-dimensions of the professional ethics behavior scaleaccording to age, gender, marital status, education level, working years, coaching level, team or individual coach variables (p>0.05). While there was a significant difference in the respect sub-dimension of the professional ethics behavior scale according to the gender and age variables of the coaches (p0.05). In the respect subscale, those aged 40 and over have a statistically higher average score than those aged 21-30 and 31-39 (p = 0.019). In the respect subscale, women have a statistically higher mean score than men (p=0.002).