HT22 hücrelerinde oluşturulan glutamat nörotoksisite modelinde gebe serumu uygulamasının olası nöroprotektif etkilerinin in vitro analizi
In vitro analysis of possible neuroprotective effects of pregnancy serum administration in a glutamate neurotoxicity model established in HT22 cells
  1. Tez No: 851489
  2. Yazar: DENİZ KİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR NECAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Glutamat konsantrasyonlarındaki artış, memeli merkezi sinir sisteminde nöronal apoptoza ve bilişsel eksikliklere neden olabilen iskemi, felç, demans gibi patolojilerde anahtar bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Gebelik sürecinde fetüsün özellikle beyin gelişimi açısından kritik olan bütün faktörler anneden kaynaklanır ve plasenta aracılığıyla fetüse geçer. Gebeliğin glutamat aracılı nöronal sitotoksisitedeki rolü tam olarak aydınlatılmamıştır. Bu bağlamda sunulan çalışma fare hipokampal HT22 hücre hattında glutamat toksisitesi modeli kullanılarak gebe serumunun olası nöroprotektif etkilerini göstermeyi hedefledi. Bu amaçla kontrol ve deney olmak üzere başlıca iki grup oluşturuldu. Kontrol grubunda hiçbir işleme tabi tutulmamış HT22 hücreleri varken, deney gruplarımız iki alt gruba ayrıldı. Bunlardan bir tanesine sadece glutamat uygulandı. Diğerine ise glutamat uygulamasının yanı sıra tedavi amaçlı gebeliğin son döneminde Wistar sıçanlardan elde edilen serum uygulandı.
Özet (Çeviri)
The increase in glutamate concentrations is known to be a key risk factor in pathologies such as ischemia, stroke and dementia, which can cause neuronal apoptosis and cognitive deficits. During pregnancy, all factors that are critical for the development of the fetus. The role of pregnancy in glutamate-mediated neuronal cytotoxicity has not been fully elucidated. The presented study aimed to demonstrate the possible neuroprotective effects of pregnant serum using a glutamate toxicity model in the mouse hippocampal HT22 cell line. For this purpose, two main groups were created: control and experimental. Our experimental groups were divided into two subgroups, while the control group was not subjected to any treatment. Only glutamate was applied to one of them. Serum obtained from Wistar rats in the last period of pregnancy was applied to the other. MTT analysis was used to calculate the cytotoxic concentrations of glutamate and pregnant serum separately.