COVİD-19'da aşı ve hastalık sonrası oluşan nötralizan antikorların hastalığın süresi ve şiddeti açısından prediktif değeri
The predictive value of neutralizing antibodies after from disease and vaccination for the duration and severity of the disease in COVİD-19
  1. Tez No: 851491
  2. Yazar: RUVEYDA ALACAHAN DÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE KART YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada COVID-19 enfeksiyonu ve aşılamasını takiben oluşan nötralizan antikorların; çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri, hastalığın seyri, şiddeti ve diğer tanısal parametrelerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya RT-PCR testi ve diğer tanısal parametreleri pozitif 80 COVID-19 hastası dahil edilmiştir. Hastalar; demografik özellikleri, komorbid hastalık durumu, hastalık ve pnömoni şiddeti, aşılama durumları, yoğun bakım gereksinimleri, tanı ve izlemde kullanılan laboratuvar parametreleri sonuçlarına göre gruplandırılmıştır. RT-PCR pozitifliğini takiben 18. günde alınan serum örnekleri VIDAS Anti-SARS CoV-2 IgG ve IgM kitleriyle VIDAS analizöründe çalışılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS 25.0 paket programı ile yapılmış, anlamlılık düzeyi
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the relationship between neutralizing antibodies after COVID-19 infection and vaccination with demographic characteristics of the patients, duration and severity of the disease and other diagnostic parameters. Materials and Methods: 80 COVID-19 patients with positive RT-PCR test and other diagnostic parameters included in the study. Patients were grouped according to demographic characteristics, comorbid disease status, disease and pneumonia severity, vaccination status, need for ICU, the results of laboratory parameters used in diagnosis and monitoring. Results: Patients who had been vaccinated with two or more doses had higher IgG titers than those who had never been vaccinated or had received one dose of vaccine. Patients over 65 years of age had higher IgG titers than patients aged 65 years and younger. IgG titers of patients treated in the ICU were lower than those followed in the ward. IgM and IgG antibody titers of critically ill patients were higher than those of moderate and severe patients. Patients with hypertension had higher IgG titers.