Yetişkin epilepsi hastalarında epilepsi ile ilişkili apati ölçeğinin (E-RAS) Türkçe'ye uyarlanması: Ölçeğin geçerlik ve güvenilirlik çalışması
Adaptation of the epilepsy-related apathy scale(E-RAS) in adult epilepsy patients into Turkish: validity and reliability study of the scale
  1. Tez No: 851492
  2. Yazar: ZEYNEP YANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma Shamsalina ve ark. tarafından geliştirilmiş olan Yetişkin Epilepsi Hastalarında Epilepsi ile İlişkili Apati Ölçeğinin (E-RAS) Türkçe geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla yapıldı. Metadolojik araştırma niteliğindeki çalışmanın örneklemini Şubat 2023- Mayıs 2023 tarihleri arasında Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji kliniğinde takip edilen dahil edilme kriterlerini sağlayan epilepsi hastaları (N=209) oluşturdu. Ölçek, kapsam geçerliğini değerlendirmek üzere 8 alan uzmana gönderildi ve uzmanların önerileri sonrasında son şekli verildi ve 10 kişi ile ön uygulaması yapıldı. Yapı geçerliği için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. Ölçekte açımlayıcı faktör analizi sonucunda faktör yükü 0,30'dan düşük olan 9 soru olduğu belirlendi. 24 madde ve 4 alt boyuttan oluşan orijinal E-RAS, açımlayıcı faktör analizi sonrası 15 madde ve 2 alt boyut olarak yeniden düzenlendi. Ölçek kapsam geçerlik indeksi puanı ''Öz Düzen ve Bilişsel'' alt boyut için 0,732, ''Motivasyonel Emosyonel'' alt boyut için 0,813 ve E-RAS toplam kapsam geçerlik indeksi ise 0,780 olarak bulundu. Kasiyer Meyer Olkin değeri 0,805, Bartlett Sphericity testi sonucunda değişkenler arasında anlamlı düzeyde yüksek ilişkiler bulunduğu sonucunda ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the Turkish validity and reliability of the Epilepsy-Related Apathy Scale in Adult Epilepsy Patients (E-RAS) developed by Shamsalina et al. The sample of the metadological study consisted of epilepsy patients (N=209) who met the inclusion criteria and were followed up in the Neurology Clinic of Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital between February 2023 and May 2023. The scale was sent to 8 experts to evaluate the content validity and finalized after the recommendations of the experts and pre-administered with 10 people. Exploratory and confirmatory factor analysis was performed for construct validity. As a result of the exploratory factor analysis, it was determined that there were 9 questions with factor loadings lower than 0.30. The original E-RAS consisting of 24 items and 4 sub-dimensions was reorganized as 15 items and 2 sub-dimensions after exploratory factor analysis. The scale content validity index score was found to be 0.732 for the“Self-Regulation and Cognitive”sub-dimension, 0.813 for the“Motivational Emotional”sub-dimension and 0.780 for the total content validity index of the E-RAS.