Eski Anadolu mitlerinde geçen canlı varlıklar ve sembolik değerleri (MÖ II. binyılın sonuna kadar)
Living beings and their symbolic values in Ancient Anatolian myths (Up to the end of the 2nd millennium BC)
- Tez No: 851521
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Anadolu'nun en eski mitlerinden biri olan Hitit mitolojisinde, Tanrılar ve Tanrıçalar yanı sıra hayvanlar da önemli bir yere sahiptir. Özellikle boğa, aslan ve kartal gibi güçlü hayvanlar, güç ve kudret sembolü olarak kullanılmıştır. Hititlerin inanışına göre, boğa güçlü bir Tanrı olan Teshub'un sembolüdür. Aslan ise, kralların simgesi olarak kullanılmıştır. Kartal ise, Tanrıların gökyüzündeki temsilcisidir. Anadolu'nun diğer önemli mitolojisi olan Frig mitolojisinde de, hayvanlar önemli bir yere sahiptir. Frigler, atları çok önemserlerdi ve atlarının gücüne inanırlardı. Bu nedenle, atlar Frig mitolojisinde önemli bir sembol haline gelmiştir. Ayrıca, Frig mitolojisinde kaplan da önemli bir yere sahiptir. Kaplan, güçlü ve kudretli bir hayvan olarak kabul edilir ve savaşçıların sembolü olarak kullanılır. Anadolu'nun en eski halklarından biri olan Lidyalılar da, hayvanları sembolik olarak kullanmışlardır. Lidyalıların en önemli sembollerinden biri olan yaban keçisi, bereket ve zenginlik sembolü olarak kabul edilmiştir. Ayrıca, Lidyalıların sembolleri arasında aslan da yer almaktadır. Aslan, güç ve kudret sembolü olarak kullanılmıştır. Anadolu'nun en ünlü mitolojisi olan Yunan mitolojisinde de, hayvanlar önemli bir yer tutar. Özellikle Zeus'un sembolü olan kartal, Yunan mitolojisinde çok önemlidir. Ayrıca, Yunan mitolojisinde boğa da önemli bir semboldür. Boğa, güç ve kudret sembolü olarak kabul edilir. Anadolu mitolojilerinde canlı varlıkların sembolik değeri çok yüksektir. Güçlü hayvanlar, Tanrıların veya kralların sembolü olarak kullanılırken, diğer hayvanlar bereket veya zenginlik sembolü olarak kabul edilmiştir. Anadolu'nun bu zengin mitolojisi, hala günümüzde de ilgiyle takip edilmektedir ve kültürümüzün önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışma Anadolu ve diğer uygarlıkların sembolik değerlerinin incelenmesi üzerine şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Hittite mythology, which is one of the oldest myths of Anatolia, besides gods and goddesses, animals also have an important place. Especially powerful animals such as bull, lion and eagle were used as symbols of power and might. According to the belief of the Hittites, the bull is the symbol of Teshub, a powerful God. The lion was used as a symbol of kings. The eagle is the representative of the gods in the sky. In the Phrygian mythology, which is another important mythology of Anatolia, animals have an important place. Phrygians cared very much about horses and believed in the power of their horses. For this reason, horses have become an important symbol in Phrygian mythology. In addition, the tiger has an important place in Phrygian mythology. The tiger is considered a powerful and mighty animal and is used as a symbol of warriors. Lydians, one of the oldest peoples of Anatolia, also used animals symbolically. The wild goat, one of the most important symbols of the Lydians, was accepted as a symbol of fertility and wealth. In addition, the lion is among the symbols of the Lydians. The lion was used as a symbol of power and might. In Greek mythology, which is the most famous mythology of Anatolia, animals have an important place. The eagle, especially the symbol of Zeus, is very important in Greek mythology. Also, the bull is an important symbol in Greek mythology. The bull is considered a symbol of power and might. The symbolic value of living beings in Anatolian mythologies is very high. Powerful animals were used as symbols of gods or kings, while other animals were considered symbols of fertility or wealth. This rich mythology of Anatolia is still followed with interest today and constitutes an important part of our culture. In this context, the study is shaped by examining the symbolic values of Anatolia and other civilizations.