Dynamic façade optimization considering daylighting and visual comfort
Gün ışığı ve görsel konforu dikkate alan dinamik cephe optimizasyonu
- Tez No: 851525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİNDA TORUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yeni teknolojiler, gelişmiş ve dinamik sistemleri kullanarak cephe tasarımında bir değişime yol açmaktadır. Dinamik cepheler, çevresel uyarıcılara duyarlıdır ve kullanıcıların konforunu artırırken, enerji tüketimini azaltmaktadırlar. Bu çalışmada, dinamik cephelerin belirli bir tasarım amacına hizmet etmek üzere nasıl tasarlandığını sorgulanmaktadır. Tezde öncelikle örnekler üzerinden kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Bütünsel dinamik sınıflandırma ve tasarım yaklaşımları için kavramsal bir yapı önerilmektedir. Çalışmada örnekler, işlevsellikler, hareket türü, yapı sistemleri, malzemeler, kontrol türü, algılama, hareket ettirme ve yapısal teknolojileri açısından incelenmektedir. Parametrik modelleme, simülasyon ve optimizasyon programları ise güçlü ve zayıf yönleri açısından irdelenmektedir. Tasarım hedeflerinin ölçülebilir faktörleri, LEED, ASHRAE ve IES gibi bina sertifikasyonlarına göre incelenmiştir. Tasarımcıların ve mimarların enerji verimliliği, gün ışığı ve görünürlük açısından sürdürülebilir gelişim alanlarını belirlemelerine olanak tanımak amaçlanmaktadır. Geliştirilen araç, iki ana hedef arasında bir denge arayan ve dinamik cepheyi optimize etmek ve ofis binası örneklerinin İstanbul, Berlin ve Riyad üzerinden test edilmektedir. Optimizasyon süreci, Riyad ve İstanbul'da LEED v4.1'e göre optimum örüntü boyutları ve katlama açıları oluşturmayı başarmaktadır ancak Berlin'de bu dengeyi sağlayamamaktadır. Bu tez, daha sürdürülebilir bir çevreye katkıda bulunmayı amaçlayan dinamik cephelerin gelişiminin erken aşamalarında tasarımcıları desteklemek için birleşik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
New technologies have led to a shift in façade design towards using advanced and dynamic systems. Dynamic facades are responsive to environmental stimuli that enhance users' comfort and energy consumption of buildings. The thesis questions how these facades are designed to serve a specific design objective. A literature review was conducted on existing case studies. A conceptual structure for cohesive dynamic categorization and design approaches was proposed. The study examined the functionalities, movement type, structure systems, materials, control type, sensing, actuating, and structural technologies. Parametric modeling, simulation, and optimization programs were studied and analyzed regarding their strengths and weaknesses. Measurable factors of design objectives were examined according to building standards such as LEED, ASHRAE, and IES. It aims to allow designers and architects to identify areas of sustainable enhancement regarding energy efficiency, daylighting, and visibility. A tool was conducted to optimize and evaluate dynamic façades, searching for a balance between two main objectives: Daylighting (Annual Sun Exposure and spatial daylight autonomy) and visibility percent in three cities (Istanbul, Berlin, and Riyadh) for an office building. The optimization process succeeded in creating optimum pattern sizes and folding angles according to LEED v4.1 in Riyadh and Istanbul but couldn't be balanced in Berlin. This thesis is a unified framework that will help practitioners at their early stages of development of dynamic façade aiming to contribute to a more sustainable environment.