Architectural profanations: Frederick Kiesler's correalism
Mimari dünyevileştirmler: Frederick Kiesler'in korrealizmi
- Tez No: 851524
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MENNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu tez, Frederick Kieslerin Korrealizm olarak adlandırdığı mimari teoriye dair tarihsel ve kavramsal bir analiz sunmaktadır. Bu terim, Kieslere özgü bir mimari kuram yaklaşımını temsil eder ve yaşam güçlerinin bilimi olarak ifade ettiği araştırma ile biyotekniği harmanlar. Bu tezde, arşiv belgelerini inceleyerek ve Kieslerin çalışmalarını yirminci yüzyılın geniş teorik ve sanatsal hareketleri içinde konumlandırarak, Korrealizmi Kuzey Amerika ortamında konstrüktivist projenin dönüştürücü bir uyarlaması, Kieslerin mimari teori üzerindeki etkisini artıran bir pedagojik model ve mimari düşünce ve uygulamalarını yeniden şekillendirmede taktiksel bir araç olarak konumlandırmaktadır. Bu yeniden yorumlama, Giorgio Agambenin dünyevileştirme kavramının Kieslerin mimari modernizm eleştirisine ve erken yirminci yüzyıl mimari düşüncesine felsefi bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a historical and conceptual examination of Frederick Kiesler's Correalism. Coined by Kiesler himself, Correalism encapsulates his distinctive approach to architectural theory, merging aspects of what he describes as a science of life forces with biotechnique. Through an analysis of archival documents and contextualization within the broader theoretical and artistic movements of the twentieth century, this study interprets Correalism as a transformative adaptation of the constructivist project within the North American milieu as it positions Correalism as a pedagogical model that amplifies Kiesler's impact on architectural theory and serves as a tactical instrument for reshaping architectural thought and practice. This reinterpretation incorporates Giorgio Agamben's concept of profanation, offering a philosophical viewpoint on Kiesler's critique of architectural modernism and early twentieth-century architectural thought.