Enerji depolama ünitesi entegreli havalı bir güneş kollektöründe yutucu yüzeyin altına gözenekli kanatçık eklemenin performansa etkisi
The effect of adding porous fin under the absorber surface on the performance of a solar air collector with energy storage unit
  1. Tez No: 851527
  2. Yazar: HAVVA NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA HANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, havalı bir güneş kollektörüne PCM ünitesi eklenerek kullanım süresi arttırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, tek geçişli bir havalı güneş kollektörüne PCM ünitesi eklenmiştir. Ek olarak, PCM ünitesinin içine gözenekli kanatçıklar eklenerek PCM erime süresi kısaltılmaya çalışılmıştır. Böylelikle, kollektöre depolama ünitesi ve kanatçıklar eklenerek altı farklı güneş kollektörü tasarlanmış ve sayısal olarak analiz edilmiştir. Sayısal analizlerde, ANSYS Fluent programı kullanılmıştır. Çalışma neticesinde, analiz edilen havalı kollektöre PCM ünitesinin eklenmesi, kollektörün kullanım süresinin artmasına neden olmuştur. PCM ünitesinin içine gözenekli kanatçıkların eklenmesi sistemin performansının ciddi şekilde artmasına neden olmuştur. Ek olarak, gözenekli kanatçıkların sayısının artması da parafinin erime süresini hızlandırmıştır. Gözenekli kanatçıkların sayısının artması ortalama enerji verimliliğinin ciddi bir oranda artmasına neden olmuştur. Genel olarak, altı farklı sistemin sayısal olarak analiz edilmesi neticesinde, PCM ünitesinin havalı güneş kollektörüne eklenmesiyle kullanım süresi arttırılmıştır. Ek olarak PCM ünitesinin içine gözenekli kanatçıkların yerleştirilmesi, parafinin erimesini hızlandırarak sistemin performansını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to improve the utilization time period of a solar air collector by integrating a PCM unit. In this context, a PCM unit was integrated to a single-pass solar air collector. Additionally, porous fins were added into the PCM unit in order to shorten PCM melting time. Thus, six different solar collectors were designed and numerically analyzed by adding a storage unit and fins to the collector. ANSYS Fluent program was used in the numerical analyses. As a result, integrating the PCM unit to the analyzed air collector caused to extend utilization time period of the collector. Adding porous fins into the PCM unit has resulted in a significant increase in the performance of the system. In addition, increasing the number of porous fins also accelerated the melting process of paraffin. Increasing the number of porous fins was significantly improved average energy efficiency. In general, as a result of numerical analysis of six different systems, the utilization time was increased by adding the PCM unit to the solar air collector. Moreover, placing porous fins inside the PCM unit increased the performance of the system by accelerating the melting of the paraffin.