Soyma ve kesme kaplama kullanılarak üretilen dekoratif kontrplakların fiziksel ve mekanik özellikleri
Physical and mechanical properties of decorative plywood produced from peeled and cut veneers
- Tez No: 851539
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada farklı türden soyma kaplamalarla farklı türden kesme kaplamaları kullanarak dekoratif kontrplak üretilip fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması hedeflenmiştir. Soyma kaplamalar kızılağaç ve kavak kullanılırken, dekoratif kesme kaplamaları ise Amerikan cevizi, dişbudak, kayın, sapelli kullanılacaktır. Üretilen kontrplaklar standartlara uygunluğu tespit edilip, yoğunluğu ve maliyeti düşük olan kavak ve kızılağaç soyma kaplamalarının farklı dekoratif kesme kaplamalarla üretilerek katma değerli levhalar üretilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce decorative plywood by using different types of peeled veneers and different types of cut veneers and to investigate their physical and mechanical properties. Peeled veneers will be used in alder and poplar, while decorative cut veneers will be used in American walnut, ash, beech, sapelli. It is aimed to produce value added boards by producing poplar and alder peeling veneers, which have low density and cost, with different decorative cut veneers.