Uyku bozukluğu tanısı almış bireylere gece öğünü olarak verilen süt ve muzun uyku kalitesi,beyin kaynaklı nörotrofik faktör ve iştah hormonları üzerine etkileri
The effects of milk and banana given as a night meal to individuals diagnosed with sleep disorder on sleep quality, brain neurotrophic factor, and appetite hormones
  1. Tez No: 851550
  2. Yazar: MUTEBER GİZEM KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: İnsomnia, uykuya dalmakta ve/veya uykuyu sürdürmekte güçlük yaşanmasına neden olan ve toplumda sıklıkla görülen bir uyku bozukluğudur. Bu çalışma primer insomnia tanısı almış hastalara gece yatma öğünü olarak verilen süt ve muzun uyku kalitesi ve bazı biyokimyasal parametrelere olan etkisini değerlendirmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 21 insomnia hastası ile yürütülmüştür. Hastalar muz, süt ve kontrol olmak üzere eşit sayıda 3 gruba ayrılmıştır. Müdahale grubundaki hastalara yatmadan önce 75-100 gram ağırlığında bir muz veya 200 ml/gün tam yağlı UHT süt verilmiştir. Kontrol grubundaki hastalar ise saat 16.00'dan sonra muz ve süt tüketmemiş ve bunun haricinde rutin beslenmelerine devam etmişlerdir. Çalışma öncesi ve sonrasında hastaların polisomnografi testi ile uyku mimarisi, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ile uyku kalitesi belirlenmiş, BDNF, leptin ve ghrelin düzeylerinin ölçümü için hastalardan venöz kan örneği alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Insomnia is a sleep disorder that causes difficulty in falling asleep and staying asleep and is frequently seen in society. This study evaluated the effects of milk and banana given as a bedtime meal to patients diagnosed with primary insomnia on sleep quality and some biochemical parameters. Materials and Methods: The study was conducted with 21 insomnia patients. Patients in the intervention group were given a banana weighing 75-100 grams or 200 ml/day of full-fat UHT milk before going to bed. Patients in the control group did not consume bananas and milk after 16:00 and otherwise continued their routine nutrition. Before and after the study, the patient's sleep architecture was determined by polysomnography test and sleep quality by Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), and venous blood samples were taken from the patients to measure BDNF, leptin, and ghrelin levels.