Yaygın anksiyete bozukluğu ve melatonin düzeylerinin ilişkisi
The relationship between generalized anxiety disorder and melatonin
- Tez No: 590909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NİL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Melatonin uyku hormonu olarak da bilinen bir epifiz bezi hormonudur. Melatonin, birçok reseptör veya non-reseptör fonksiyon aracılığı ile insanlar için bir biyolojik saat ve biyolojik-takvim gibi davranış gösterir. Melatoninin bazı psikiyatrik bozukluklarda rolü vardır. Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB), bir dizi farklı konuda sürekli ve aşırı endişe ile karakterizedir. YAB, bir kişide endişe kontrolü ile baş edilemeyen günlerin en az altı ay sürdüğü ve üç veya daha fazla semptomu olduğunu gösterir. Birçok faktör, nörotransmitter ve hormon hastalığın prognozunu etkileyebilir. Literatürde Melatonin serum düzeyleri ve yaygın anksiyete bozukluğu arasındaki ilişki hakkında yeterli çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı serum melatonin düzeyleri ile yaygın anksiyete bozukluğu arasındaki olası ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya yaygın anksiyete bozukluğu tanısı almış hastalar ile sağlıklı kişilerin oluşturduğu kontrol grubu dahil edilmiştir. Melatonin serum düzeyleri, hasta grubundan toplam 35 örnekte ve sağlıklı kontrol grubundan 50 numunede ölçülmüştür. Kan örnekleri ELISA yöntemi ile analiz edilmiş olup melatonin kan seviyeleri pg / ml olarak hesaplanmıştır. Kan serum örnekleri bireylerden sabah saat 10.00 ve akşam saat 10.00 da olmak üzere 2 kez alınmıştır. Biyoistatistik verilerini elde etmek için Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U ve Independent T testleri kullanılmıştır. Sonuç olarak hastalarda melatonin düzeyleri ile sağlıklı insanlar arasında gündüz (10.00) ve gece (10.00) arasında anlamlı fark bulunamamışıtr. Buna ek olarak, hastalar ve sağlıklı grup arasındaki gece ölçüm farkının sınırda olduğu bulunmuştur. Böylece daha geniş örneklem sayısı ile yapılacak ileri çalışmalar muhtemelen bu durumu netleştirecektir.
Özet (Çeviri)
Melatonin, which is known as a sleep hormone, is a pineal gland hormone. Melatonin behaves as a bioclock and bio-calendar for the human beings by mediating many receptor- or non-receptor functions. Melatonin has a role at some of the psychiatric disorders. Generalized Anxiety Disorder (GAD) is characterized by persistent and excessive worry about a number of different things. GAD is diagnosed when a person finds it difficult to control worry on more days than not for at least six months and has three or more symptoms. Many factors, neurotransmitters and hormones may affect prognosis of the illness. In the literature there is not enough studies about the relationship between melatonin serum levels and generalized anxiety disorder. The purpose of this study is to research the probable relationship between serum melatonin levels and generalized anxiety disorder. Patients who are diagnosed with generalized anxiety disorder and healthy control group were included to this study. We measured melatonin serum levels at totally 35 samples from patient group and 50 samples from healthy control group. Blood samples were analyzed by ELISA method and melatonin blood levels given as pg/ml. We obtained blood serum samples from the individuals two times which are at 10.00 am and at 10:00 pm. Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U and independent T tests are used to get the biostatistics data. In result, there was no significant difference between the melatonin levels in patients and healthy people in day time (10.00 am) and at night (10.00 pm). In addition to this, it is also said that the night measurement difference between the patients and the healtyh group is in borderline. So, further studies with wide series of individiuals will probably clarify this situation