Bir tıp fakültesindeki son sınıf öğrencilerin uyku kalitelerinin değerlendirilmesi ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisinin araştırılması
An evaluation of sleep quality among final-yearmedical faculty students and its relationship withanxiety levels
  1. Tez No: 915178
  2. Yazar: ELİF ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Son yıllarda genel popülasyonda oldukça artan ancak hekimler tarafından yeterince sorgulanmayan uyku bozuklukları, gündüz işlev bozukluklarına da neden olduğundan oldukça önemli hale gelmiştir. İntern hekimler çalışma hayatına atıldıkları bu dönemde acil serviste nöbet tutmaya, birebir hasta muayene etmeye başlarken bir yandan da TUS sınavına hazırlanmaktadırlar. Bu durum uyku kalitelerinin bozulmasına zemin hazırlamakta ve ayrıca kaygı düzeylerini de arttırmaktadır. Bu çalışmada çoklu stres faktörü altındaki intern hekimlerin uyku kalitelerinin değerlendirilmesi ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikte olan bu çalışma Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2023-2024 yılında eğitim alan 235 intern hekim üzerinde yapılmıştır. Bilinen psikiyatrik hastalığı ve uyku bozukluğu tanısı almış bireyler çıkarıldıktan sonra çalışmaya dahil edilen toplam intern hekim sayısı 219 olmuştur. Veriler yüz-yüze anket yapılarak elde edilmiştir. Anketlerin ilk kısmında sosyodemografik veri anketi, ikinci kısmında Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve üçüncü kısmında da Beck Anksiyete Ölçeği yer almaktadır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda katılımcıların %59,4'ü kötü uyku kalitesine sahipken PUKİ puan ortalamaları 6,59±3,36'dır. BAÖ puanı ortalaması ise 9,63±8,45'tir. Hesaplanan PUKİ puan ortalaması ve BAÖ puanları arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In recent years, sleep disorders, which have become increasingly prevalent in the general population but are insufficiently addressed by physicians, have gained importance due to their contribution to daytime dysfunction. Intern physicians, during this transitional phase into professional practice, manage emergency department shifts, directly examine patients, and simultaneously prepare for the medical specialization exam (TUS). This combination predisposes them to impaired sleep quality and heightened anxiety levels. This study aims to evaluate the sleep quality of intern physicians under multiple stressors and investigate its relationship with their anxiety levels. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted on 235 intern physicians at Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine during the 2023–2024 academic year. After excluding individuals with known psychiatric disorders or diagnosed sleep disorders, 219 participants were included. Data were collected through face-to-face surveys. The first section included a sociodemographic questionnaire, the second the Pittsburgh Sleep Quality Index, and the third the Beck Anxiety Inventory. Statistical analyses and calculations were performed using IBM SPSS Statistics 21.0. Results: In our study, 59.4% of participants had poor sleep quality, with an average PSQI score of 6.59±3.36 and an average BAI score of 9.63±8.45. A statistically significant positive correlation was found between PSQI and BAI scores.