Научные основы составления и использования учебного словаря русского языка для учащихся-турков
Türk öğrenciler için rusça sözlüklerin hazırlanması ve kullanımının bilimsel temelleri
  1. Tez No: 851549
  2. Yazar: SONNUR AKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SAMEDOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Baku Slavyan Universiteti
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma,“Türk Öğrenciler için Rusça Sözlüklerin Hazırlanması ve Kullanımının Bilimsel Temelleri”ni ele almaktadır. Araştırma, konunun önemi, araştırma hedefleri, bilimsel yenilik, teorik ve pratik önemini tartışmaktadır. Öncelikle, Türk yükseköğretim kurumlarında Rus Dili ve Edebiyatı bölümlerinde ve diğer Rusça öğretilen kurumlarda sözlüklerin dil öğretimindeki rolünü vurgulayarak, Türk öğrenciler için Rusça sözlüklerin hazırlanmasında kullanılan bilimsel temelleri ele almaktadır. Sözlük hazırlamanın temelinde yatan bilimsel ilkeleri belirterek Rusça sözlükleri içerik ve yapı açısından analiz etmektedir. Ayrıca, çalışma Rus dili öğretiminde sözlüklerin kullanımına ilişkin psikolojik ve bilimsel temelleri araştırmaktadır. Tezin uygulama bölümünde, Rusça öğretiminde sözlük kullanımını içeren alıştırmaların önemi vurgulanmaktadır. Bununla birlikte, Türk öğrencilerin sözlük kullanma alışkanlığının geliştirilmesinin gerekliliğini savunmakta ve Rusça konuşma yetkinliğini artırmak için sözlüklerin eğitim sürecine daha etkin bir şekilde entegre edilmesi için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study explores the“Scientific Basis of Preparation and Use of Russian Dictionaries for Turkish Students,”discussing the relevance of the topic, research objectives, scientific novelty, and theoretical and practical significance. Firstly, it addresses the scientific foundations involved in creating Russian dictionaries for Turkish students, highlighting the role of dictionaries in language instruction within Turkish higher education institutions with Russian Language and Literature departments, as well as other institutions where Russian is taught. It specifies the scientific principles underlying dictionary preparation and analyzes Russian dictionaries in terms of their content and structure.Furthermore, the study delves into the psychological and scientific foundations of utilizing dictionaries in teaching the Russian language. In the practical section of the thesis, it underscores the importance of exercises that incorporate dictionary usage in Russian language instruction. Additionally, it advocates for the necessity of Turkish students developing the habit of using dictionaries, suggesting strategies for more actively integrating dictionaries into the educational process to foster proficiency in speaking Russian.