An estimation of geometric changes in the proximalfemurs of us adults from 1988-2014
Amerika Birleşik Devletleri yetişkinlerinin 1988-2014 yılları arasındaki proksimal femur geometrik değişiminin tahmini
  1. Tez No: 851555
  2. Yazar: BEYTULLAH AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MATTHEW B. PARKİNSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Pennsylvania State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Total kalça protezi (TKP), dünyadaki en yaygın ameliyat işlemlerinden biridir. Dolayısıyla, geliştirilmiş femur implant tasarımına odaklanan birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalardan bazıları femur geometrisinin ölçümüne odaklanmıştır. Bunlardan birçoğu, femur geometrisi hakkında bilgi toplamak için kadavralardan alınan verileri ve/veya taranmış verileri kullanır. Ancak, bu veriler genellikle geniş çapta mevcut değildir ve genellikle uygunluk örneğinden gelir. Sonuç olarak, nüfus içindeki geometri çeşitliliği hakkında veriler sınırlıdır. Bu proje, değişkenlik aralığını ölçmek için istatistiksel bir şekil modeli kullanarak bunu azaltmayı amaçlamaktadır. Vücut kitle indeksi (VKİ, boy için ağırlık ölçümü), yaş, cinsiyet ve boy, modeldeki tahmin edici değişkenlerdir.Temsilci bir femur örneği oluşturmak için NHANES (Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi) III ve NHANES 07-14 verileri kullanıldı. NHANES nüfus demografileri kullanılarak toplam 36,019 femur oluşturuldu. NHANES 07-14 verilerinde ağırlıklandırılmış veriler kullanılarak 216,509 bireyi içeren bir örneklem popülasyonu oluşturuldu. Sentezlenen femurlar üzerinde baş çapı, boyun çapı, gövde çapı ve boyun-gövde açısı ölçümleri, şekil ve uydurma algoritmaları kullanılarak yapıldı. Cinsiyet farklılıkları, giriş değişkenlerini kontrol etmek suretiyle incelendi. Erkek ölçümlerinin boyun-gövde açısı dışında kadınlardan önemli ölçüde daha büyük olduğu bulundu. Sentezlenen NHANES III verileri ile 2D röntgen görüntülerinden elde edilen gerçek NHANES III proksimal femur ölçümleri karşılaştırıldı. Sentezlenen NHANES III ölçümleri, sentezlenen NHANES 13-14 ile karşılaştırıldı ve son dönem nüfus ölçümlerinin boyun-gövde açısı dışında hafifçe daha büyük olduğu bulundu. Giriş demografik verileri ile çıkış ölçümleri arasındaki korelasyon testleri yapıldı. Boyun-gövde açısı yaşla güçlü bir şekilde negatif olarak ilişkilendirildi ve azalıyordu. Ölçüm değişiklikleri yıllar arasında ve ırklar arasındaki ikililer arasında incelendi. Baş çapı dışında, yıl ikililerinin çoğunda önemli değişiklikler bulundu. Irk ikililerinin çoğu da önemli ölçüde farklı bulundu. Ayrıca, kemik geometrisi ile kalça kırığı arasındaki ilişki, NHANES 07-10 ve 13-14 anket verileri kullanılarak incelendi. Boyun şaft açısı, kırık yaşayan ve kırık yaşamayan bireyler arasında önemli bir fark olarak bulundu. Sonuçlar, ABD ve diğer popülasyonlar için implant tasarımını geliştirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Total hip replacement (THR) is one of the most common operations in the world. As a result, there are a number of studies focused on improved femur implant design. Among these are studies focused on the measurement of femur geometry. Many of these use data from cadavers and/or scanned data to collect information about femur geometry. However, these data are not widely available and are typically from a convenience sample. As a result, data on the range of geometries across a population are scarce. This project aims to mitigate this by using a statistical shape model to quantify the range of variability. Body mass index (BMI, a measure of weight-for-stature), age, gender, and stature are predictor variables in the model. To generate a representative sample of femurs, the data from NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) III and NHANES 07-14 were used. A total of 36,019 femurs were generated using NHANES population demographics. A sample population containing 216,509 individuals was generated using weighted data in NHANES 07-14. Measurements of the proximal femur (head diameter, neck diameter, shaft diameter and neck-shaft angle) were made on the synthesized femurs using shape fitting algorithms. Gender different were investigated with controlling input variables. The males measurements were found significantly bigger than females except for neckshaft angle. The measurements collected from synthesized NHANES III are compared with data from the real NHANES III proximal femur measurements gathered from 2D x-ray images. The synthesized NHANES III measurements were compared with synthesized NHANES 1314 and, the recent population measurements were found slightly bigger except neck-shaft angle. Correlation tests between input demographics and output measurements were performed. The neck-shaft angle was found strongly correlated and decreasing with age. The changes of measurement were investigated between years and races pairs. The significant changes were found in most of the year pairs except head diameter. Most of the race pairs were also found significantly different. Additionally, the relationship between bone geometry and hip fracture was investigated using NHANES 07-10 & 13-14 questionnaire data. The neck shaft angle was found significant different between non-fractured and fractured individuals. The results can be used to improve implant design for the US and other populations.