Hıntıkka'nın oyunları: Mantığın işlevini yeniden düşünmek
Games of Hintikka: Rethinking the function of logic
  1. Tez No: 851570
  2. Yazar: FEYZA YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Anlamın genel olarak dil ve dünya ilişkileri hakkında gerçekleştiği görülür. Bu ilişkiler anlamın semantik, sentaks ve pragmatik olarak incelenmesine yol açar. Doğruluk hakkındaki soruşturmalar niceleme mantığının bir takım operatörleriyle ilişkili olarak incelenebilir ve bu durum mantığın işlevi hakkında yeni bir perspektifin de habercisidir. Finlandiyalı mantıkçı Jaakko Hintikka oyun-teorik semantik ismiyle geliştirdiği mantığında benimsediği yaklaşımla niceleyicilerin anlamlarını, Wittgenstein'ın dil oyunları kuramından ilham alarak yorumlar. Bu yaklaşımda niceleyicilerin anlamları bağladıkları değişkenlere dair semantik bir bağımlılığı gösterir. Bu bağımlılık, özel bir tür fonksiyonla ifade edilir.
Özet (Çeviri)
It is seen that meaning generally occurs about language and world relations. These relationships lead to the study of meaning in semantics, syntax and pragmatics. Inquiries about truth can be examined in relation to a number of operators of quantification logic, and this heralds a new perspective on the function of logic. Finnish logician Jaakko Hintikka interprets the meanings of quantifiers with the approach he adopts in his logic developed under the name of game-theoretic semantics, inspired by Wittgenstein's theory of language games. In this approach, the meanings of quantifiers indicate a semantic dependence on the variables they bind. This dependency is expressed by a special type of function.