Anti-tnf kullanan ankilozan spondilit tanılı hastaların takip süresince böbrek fonksiyonlarındaki değişikliklerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective examination of changes in renal functions during follow-up of patients diagnosed with ankylosing spondylitis using anti-TNF
  1. Tez No: 851611
  2. Yazar: OSMAN ÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Romatoloji, Nephrology, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Ankilozan spondilit (AS) aksiyal iskeletin kronik inflamatuar bir hastalıktır. Tedavisi seçenekleri içerisinde sıklıkla kullanılan anti-TNF ajanların böbrek üzerine toksik etkisinin yanı sıra kronik böbrek hastalığı (KBH) üzerine olumlu etkilerinin olduğunu da bildiren vakalar mevcuttur. Bu çalışmada anti-TNF'lerin AS'de böbrek fonksiyonlarına etkisinin retrospektif olarak incelenmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: AS tanısı ile anti-TNF kullanan ve düzenli takibe gelen 172 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri ile kullandıkları ilaçlar hasta dosyaları taranarak kayıt altına alındı. Anti-TNF sonrası glomerüler filtrasyon hızı (GFR), kreatinin değerlerindeki değişiklikler incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların median yaşı 44 yıl olup %69,8'i erkek hastalardan oluşmaktaydı. Anti-TNF öncesi hastaların % 2,9'unda farklı evrelerde KBH mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: Ankylosing spondylitis (AS) is a chronic inflammatory disease of the axial skeleton. There are cases reporting that anti-TNF agents, which are frequently used among treatment options, have positive effects on chronic kidney disease (CKD) as well as their toxic effects on the kidney. This study aimed to retrospectively examine the effects of anti TNFs on renal functions in AS. Materials and methods: 172 patients diagnosed with AS who used anti-TNF and had regular follow-up were included in the study. The demographic, clinical and laboratory data of the patients and the medications they used were recorded by scanning the patient files. Changes in glomerular filtration rate (GFR) and creatinine values after anti-TNF were examined. Results: The median age of the patients included in the study was 44 years and 69.8% were male. Before anti-TNF, 2.9% of patients had CKD at different stages.