Akut solunum sıkıntısı sendromlu yoğun bakım hastalarında akut böbrek hasarı ile ilişkili faktörler: Retrospektif çalışma
Factors associated with acute kidney injury in critical care patients with acute respiratory distress syndrome: A retrospective study
- Tez No: 851625
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ İŞÇİMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KÜÇÜKDEMİRCİ KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızda, yoğun bakıma kabulünde Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS) tanısı alan hastalarda, Akut Böbrek Hasarı (ABH) gelişme insidansını ve risk faktörlerini; prognoz ve mortaliteyi etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Etik kurul onayı alındıktan sonra Ocak 2016 - Ocak 2023 tarihleri arasında Reanimasyon ünitesine kabul edilen ve ARDS tanı kriterlerini karşılayan hastalar retrospektif olarak incelendi. ABH tanısı için Böbrek Hastalıkları: Küresel Sonuçların İyileştirilmesi (KDIGO) tanı kriterleri kullanıldı. ABH ile ilgili risk faktörleri tek değişkenli analiz kullanılarak belirlendi. Çok değişkenli Cox-regresyon analiziyle sağkalıma etkili faktörler saptandı. Bulgular: Yoğun bakıma kabul edilen 2136 hastanın 122'sine ARDS tanısı konuldu. Bu hastaların 89'unda ABH gelişti.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we examined the incidence and risk factors for the development of Acute Kidney Injury (AKI) in Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS) in critical care patients; We aimed to evaluate the factors affecting the prognosis and mortality of ARDS. Methods: After ethics committee approval was obtained, patients who were admitted to the Reanimation unit between January 2016 and January 2023 and met the ARDS diagnostic criteria were retrospectively examined. KDIGO diagnostic criteria were used to diagnose AKI. Risk factors associated with AKI were identified using univariate analysis. Factors affecting survival were determined by multivariate Cox-regression analysis. Results: ARDS was diagnosed in 122 of 2136 patients admitted to intensive care. AKI developed in 89 of these patients.