Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin empatik eğilim düzeyleri ile liderlik yönelimleri
Empathic tendency levels and leadership orientations of physical education and sports teachers
- Tez No: 851627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TAŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı Beden eğitimi ve spor öğretmenliği yapan bireylerin empatik eğilim düzeyleri ile liderlik yönelimleri arasındaki ilişkiyi ve anlamlı farklılıkları çeşitli değişkenler açısından belirlemektir. Araştırmaya Konya, Ankara, Kayseri, Niğde, Karaman, Nevşehir illerinden 545 beden eğitimi ve spor öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla kullanılan form üç kısımdan oluşmaktadır. Bunlar; Demografik Bilgi Formu, Empatik Yönelim Ölçeği ve Çok Yönlü Liderlik Ölçeği olarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak frekans, güvenirlilik, betimsel istatistikleri yapılmıştır. Hipotezler belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Verilerin dağılım modelini belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiş; verilerin parametrik yapıya sahip olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda katılımcıların empatik yönelim düzeyleri ve çok yönlü liderlik eğilimlerine ilişkin ifadelere t-testi ve Anova testi analizleri uygulanmıştır. İstatistiksel olarak test sonuçları değerlendirildiğinde katılımcıların empatik eğilim ve liderlik yönelimlerinin yüksek olduğuna karar verilmiştir. Empatik eğilim düzeyleri, demografik bulgulara göre incelendiğinde istatistiksel olarak cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Yaşa göre bilişsel empati ve duygusal empati alt boyutlarında anlamlı farklılık göstermektedir. Mesleki tecrübeye göre duygusal empati ve davranışsal empati alt boyutları anlamlı farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship and significant differences between the empathic tendencies and leadership orientations of individuals working in physical education and sports teaching regarding various variables. A total of 545 physical education and sports teachers from the cities of Konya, Ankara, Kayseri, Niğde, Karaman, and Nevşehir participated in the research. The form used to collect data in the research consists of three parts: the Demographic Information Form, the Empathic Orientation Scale and the Multifactor Leadership Scale obtained data were analyzed using the SPSS 25.0 program to conduct frequency, reliability, and descriptive statistics. Hypotheses were formulated and evaluated. To determine the distribution model of the data, skewness and kurtosis values were examined, indicating that the data possessed a parametric structure. Accordingly, t-tests and ANOVA analyses were conducted on participants' levels of empathic orientation and multifactorial leadership tendencies based on statements. When the statistical test results were evaluated, it was determined that the participants exhibited high levels of empathic inclination and leadership orientation. Empathic inclination levels, when examined based on demographic findings, did not show statistically significant differences concerning gender. However, significant differences were observed in cognitive empathy and emotional empathy sub-dimensions concerning age. In terms of professional experience, emotional empathy and behavioral empathy sub-dimensions exhibited significant differences. Moreover, significant differences were noted in the behavioral empathy sub-dimension concerning the province where the participant worked (p < 0.05). When examining leadership orientation levels based on demographic characteristics, a statistically significant difference was found in the structural leadership sub-dimension concerning gender. Significant differences were also observed in the structural leadership sub-dimension concerning age. Professional experience led to significant differences in charismatic leadership and structural leadership sub-dimensions. Moreover, significant differences were observed in all sub-dimensions concerning the province where the participant worked (p < 0.05). Within the scope of the study, a correlation analysis was conducted to examine the relationship between sub-dimensions of empathic orientation levels and sub-dimensions of multifactorial leadership tendencies. According to the results of the correlation analysis, there was a generally significant positive relationship between the two variables. However, it was determined that the correlation relationship between the sub-dimensions varied in terms of high and low positivity based on the variables. Key Words : Emphaty; Leadership; Physical education; Sports ; Teacher