Devlet ve özel okullarda çalışan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin duygusal zeka ve hedef bağlılığı düzeylerinin belirlenmesi
Determining the emotional ıntelligence and goal commitment levels of physical education and sports teachers working in public and private schools
  1. Tez No: 908423
  2. Yazar: SEYİTHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, devlet ve özel okullarda çalışan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin duygusal zekâ ve hedef bağlılığı düzeylerini belirlemek ve bu iki değişkenin bazı demografik faktörlere göre farklılıklarını incelemektir. Yöntem: Araştırmaya Karadeniz Bölgesi'nde görev yapan toplam 200 beden eğitimi ve spor öğretmeni katılmıştır. Katılımcıların duygusal zekâ düzeyleri, Duygusal Zekâ Ölçeği; hedef bağlılığı düzeyleri ise Hedef Bağlılığı Ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Veriler, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Özel okul öğretmenlerinde, görev kademesi değişkenine göre Empatik Duyarlılık (t = 2,20, p = 0,030) ve Pozitif Duygusal Yönetim (t = 2,52, p = 0,013) alt boyutlarında ortaokul öğretmenlerinin lise öğretmenlerinden daha yüksek puanlara sahip olduğu tespit edilmiştir. Hedef bağlılığı açısından, lise öğretmenlerinin ortaokul öğretmenlerine göre daha yüksek puan aldığı bulunmuştur (t = -2,71, p = 0,021). Medeni durum açısından, özel okul öğretmenlerinde bekar öğretmenlerin hedef bağlılığı puanlarının evli öğretmenlerden anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir (t =-2,459, p = 0,016). Ayrıca, hedef bağlılığı ve duygusal zekâ arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Sonuç: Öğretmenlerin duygusal zekâ ve hedef bağlılığı düzeyleri, demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Bu iki değişkenin mesleki performans açısından önem taşıdığı ve eğitim ortamlarında geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Eğitim ortamlarında bu değişkenlere yönelik farkındalık artırıcı programlar ve destekleyici müdahalelerin planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to determine the emotional intelligence and goal commitment levels of physical education and sports teachers working in public and private schools and examine the differences in these variables based on certain demographic factors. Method: A total of 200 physical education and sports teachers working in the Black Sea region participated in the study. Participants' emotional intelligence levels were measured using the Emotional Intelligence Scale, and their goal commitment levels were assessed using the Goal Commitment Scale. The data were analyzed using independent sample t-tests, ANOVA, and correlation analyses. Findings: Among private school teachers, middle school teachers scored significantly higher than high school teachers in the sub-dimensions of Empathetic Sensitivity (t = 2.20, p = 0.030) and Positive Emotional Management (t = 2.52, p = 0.013). Regarding goal commitment, high school teachers scored significantly higher than middle school teachers (t =-2.71, p = 0.021). Regarding marital status, single private school teachers were found to have significantly higher goal commitment scores than their married counterparts (t =-2.459, p = 0.016). Additionally, no statistically significant relationship was found between goal commitment and emotional intelligence (p> 0.05). Result: The emotional intelligence and goal commitment levels of teachers show significant differences based on demographic variables. It is concluded that these two variables are important for professional performance and should be developed in educational environments. It is recommended to plan awareness-raising programs and supportive interventions targeting these variables in educational settings.