Çevreye duyarlı konaklama işletmelerini tercih eden tüketicilerin yeşil pazarlama uygulamalarına katılımlarının araştırılması
Investigation of the participation in green marketing practices of consumer who prefer environmentally friendly accommodation establishments
  1. Tez No: 851630
  2. Yazar: BÜŞRA KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZDEMİR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı; çevreye duyarlı konaklama işletmelerini tercih eden tüketicilerin bu işletmelerdeki yeşil pazarlama uygulamalarına katılım durumlarının demografik değişkenlere göre sergilediği farklılıkların belirlenmesidir. Bu araştırmada, betimsel araştırma yöntemi kullanılmış olup bu yöntemin temel amacı, belirli bir konu üzerindeki durumu ortaya koymak için problemi, durumları ve değişkenler arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın odak noktası, Antalya ilinde bulunan ve Çevreye Duyarlı İşletme belgesine sahip 228 otel işletmesi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır: birinci bölümde, katılımcıların demografik bilgileri toplanmıştır. İkinci bölümde, katılımcıların çevre dostu otellere yönelik tutumlarını ölçen bir ölçek yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise katılımcıların yeşil satın alma tutumlarını değerlendiren bir ölçek bulunmaktadır. Bu anket formu aracılığıyla elde edilen veriler, çevre dostu konaklama tercihlerini ve yeşil pazarlama uygulamalarına yönelik tüketicilerin tutumlarını derinlemesine anlamak için kullanılacaktır. Araştırma sonuçları, analizler t-testi, güvenilirlik analizi, frekans dağılımı ve ANOVA analizlerine tabi tutularak detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. T- testi ve ANOVA testlerine ait sonuçlar incelendiğinde, çevre dostu otel işletmelerinde konaklayan tüketicilerin yeşil pazarlama uygulamalarına yönelik katılımlarının yaş, gelir, eğitim seviyesi gelir ve meslek grupları gibi değişkenlerde anlamlı farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, çevre dostu otel tercih eden tüketicilerin demografik özellikleri üzerindeki etkileri göstererek, yaş, eğitim seviyesi, gelir ve meslek gruplarına bağlı olarak tutum farklılıklarının varlığını ortaya koymaktadır. Elde edilen bu analiz sonuçları, çevre dostu konaklama tercihlerine etki eden faktörleri anlamak ve sektörde daha etkili pazarlama stratejileri geliştirmek adına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To determine the direction in which consumers who prefer environmentally friendly accommodation establishments participate in green marketing practices in these establishments. Descriptive research method was used in this research, and the main purpose of this method is to examine the problem, situations and relationships between variables in order to reveal the situation on a certain issue. The focus of the research was conducted on 228 hotel establishments located in Antalya province and having an Environmentally Friendly Business Certificate. The survey form consists of three parts: in the first part, demographic information of the participants was collected. The second section includes a scale measuring participants' attitudes towards environmentally friendly hotels. In the third section, there is a scale that evaluates the participants' green purchasing attitudes. The data obtained through this survey form will be used to gain an in-depth understanding of environmentally friendly accommodation preferences and consumers' attitudes towards green marketing practices. The research results were evaluated in detail by subjecting the analyzes to t-test, reliability analysis, frequency distribution and ANOVA analyses. When the results of the t-test and ANOVA tests were examined, it was revealed that the participation of consumers staying in environmentally friendly hotel businesses in green marketing practices showed significant differences in variables such as age, income, education level, income and occupational groups. These findings show the effects on the demographic characteristics of consumers who prefer environmentally friendly hotels, revealing the existence of attitude differences depending on age, education level, income and occupational groups. These analysis results provide a significant contribution to understanding the factors affecting environmentally friendly accommodation preferences and developing more effective marketing strategies in the sector.