Yenidoğan sıçanlara uygulanan sevofluranın preadölesan dönemde sinaptik plastisite ile ilişkili proteinlerin düzeylerine etkilerinin oksidatif stres ile ilişkisi
The relationship between oxidative stress and the effects of sevoflurane applied to newborn rats on the levels of proteins associated with synaptic plasticity in the preadolescent period
- Tez No: 851676
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE KABUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Yenidoğan sıçanların farklı dönemlerinde, aynı doz sevoflurana tek gün ve tekrarlayan günlerde maruziyetin preadölesan dönemde öğrenme ve belleğe etkilerinin hangi mekanizmalar üzerinden olduğunu araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda sinapsin 1, ARC (Aktiviteyle düzenlenen hücre iskeleti ile ilişkili/Activity regulated cytoskeleton-associated), MAP1A (Mikrotübül ilişkili protein 1A/microtubule associated protein 1A) proteinleri üzerine sevofluranın ve oluşturduğu oksidatif stresin etkileri araştırılacaktır. Yöntem: Çalışmada 72 adet Wistar albino cinsi erkek sıçanlar kullanılarak altı deney grubu oluşturulmuştur. S1 (n=12) Postnatal 7. günde 2 saat %2,6 sevofluran ve % 50 O2, S2 (n=12) Postnatal 7, 8, 9. günlerde her gün 2 saat %2,6 sevofluran ve %50 O2, S3 (n=12) Postnatal 21. günde 2 saat %2,6 sevofluran ve %50 O2, S4 (n=12) Postnatal 21, 22, 23. günlerde her gün 2 saat %2,6 sevofluran ve %50 O2, Sham Grubu (n=12) Postnatal 7. günde 2 saat sadece %50 O2 uygulanan grup, Kontrol (K) Grubu (n=12) Postnatal dönemde hiçbir işlem uygulanmadı. Sıçanlar Postnatal 51. günde üretan (1 g/kg) anestezisi altında dekapite edilerek hipokampusları ependorf tüplerine konularak dokular çalışılana kadar -80 derecede korumaya alındı. Sinapsin 1, ARC ve MAP1A proteinleri ve total oksidan ve total antioksidan kapasite ELISA kitleri ile analiz edildi. Bulgular: Sinapsin 1 düzeyinde kontrol grubu sıçanlarına göre S1 grubunda anlamlı azalma, S4 grubunda S2 ve S3 grubuna göre anlamlı düzeyde artış saptandı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında tüm grupların ARC düzeylerinde azalma olduğu görüldü, ancak bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Tüm gruplarda kontrol grubuna göre MAP1A düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma olduğu bulundu. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında S3 ve S4 gruplarında total oksidan kapasite düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı artış bulundu. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında S1 ve S2 gruplarında total antioksidan kapasite düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma izlendi. Sonuçlar: Biyokimyasal sonuçlar değerlendirildiğinde sevofluran maruziyetinin sinapsin 1 ve MAP1A seviyelerini azalttığı, ARC seviyelerinde azalma eğilimi oluşturduğu belirlendi. Ayrıca, total oksidan kapasitenin sevofluran maruziyeti sonucu arttığı ve total antioksidan kapasitenin azaldığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to investigate the mechanisms through which exposure to the same dose of sevoflurane on different days in newborn rats affects learning and memory in the preadolescent period. In line with this purpose, the effects of sevoflurane and the oxidative stress it causes on synapsin 1, ARC (Activity-regulated cytoskeleton-associated), and MAP1A (Microtubule-associated protein 1A) proteins will be investigated. Method: In the study, 72 male Wistar albino rats were used to form six experimental groups. S1 (n=12) were exposed on Postnatal Day 7 to 2 hours of 2.6% sevoflurane and 50% O2, S2 (n=12) were exposed on Postnatal Days 7, 8, 9 for 2 hours each day to 2.6% sevoflurane and 50% O2, S3 (n=12) were exposed on Postnatal Day 21 to 2 hours of 2.6% sevoflurane and 50% O2, S4 (n=12) were exposed on Postnatal Days 21, 22, 23 for 2 hours each day to 2.6% sevoflurane and 50% O2, the Sham Group (n=12) were exposed only to 50% O2 for 2 hours on Postnatal Day 7, and the Control (K) Group (n=12) underwent no procedures during the postnatal period. The rats were decapitated under urethane anesthesia (1 g/kg) on Postnatal Day 51, their hippocampi were placed in Eppendorf tubes and stored at -80 degrees Celsius until analysis. Synapsin 1, ARC, and MAP1A proteins, and total oxidant and antioxidant capacity were analyzed using ELISA kits. Findings: A significant decrease in synapsin 1 levels was found in the S1 group compared to the control group rats, and a significant increase in the S4 group compared to the S2 and S3 groups. A decrease in ARC levels was observed in all groups compared to the control group, but this decrease was not statistically significant. A statistically significant decrease in MAP1A levels was found in all groups compared to the control group. A statistically significant increase in total oxidant capacity levels was found in the S3 and S4 groups compared to the control group. A statistically significant decrease in total antioxidant capacity levels was observed in the S1 and S2 groups compared to the control group. Conclusions: When evaluating the biochemical results, it was determined that exposure to sevoflurane reduced the levels of synapsin 1 and MAP1A, and tended to decrease ARC levels. Additionally, it was shown that total oxidant capacity increased as a result of sevoflurane exposure, and total antioxidant capacity decreased.