Okul öncesi dönemde çocuğu olan annelerin duygu düzenleme becerileri ile çocukların duygularını ifade edebilme düzeylerinin incelenmesi
Examination of the emotion regulation skills of mothers who have children in the preschool period and the level of children's expressing their emotions
- Tez No: 851717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Duygular, doğumdan itibaren anne ile çocuk arasında bağ kurmada önemli rol oynamaktadır. Çocukların duygularını ifade edebilmesinde birçok faktör etkilidir. Bu faktörlerden birisinin de annelerin duygularını düzenleyebilme becerilerinin olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, annelerin duygu düzenleme becerileri ile çocukların duygularını ifade edebilme düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, çocuğu Şanlıurfa ili Karaköprü ve Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokullarında okul öncesi eğitimi alan çocukların anneleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen yedi anaokulunda eğitim gören 342 çocuğun annesi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Ebeveyn Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Çocuk Duygu İfade Ölçeği-Anne Formu”kullanılmıştır. Veriler Mann Whitney-U Testi, Kruskall Wallis- H Testi ve Spearman Korelasyon Testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotions play an important role in establishing a bond between mother and child from birth. Many factors are effective in children's ability to express their emotions. It is thought that one of these factors is mothers' ability to regulate their emotions. The purpose of this research is to examine mothers' emotional regulation skills and their children's ability to express their emotions. The population of the research consists of mothers of children whose children receive pre-school education in kindergartens affiliated to the Karaköprü and Haliliye District Directorate of National Education in Şanlıurfa province. The sample of the research consists of mothers of 342 children studying in seven kindergartens, determined by convenience sampling method.“Personal Information Form”,“Parent Emotion Regulation Scale”and“Child Emotion Expression Scale-Mother Form”were used as data collection tools. Data were analyzed using Mann Whitney-U Test, Kruskall Wallis-H Test and Spearman Correlation Test.