Çocuk yanık merkezinde tedavi gören 0-6 yaş grubu çocukların annelerine verilen ev kazalarını önleme eğitiminin etkinliği
The effectiveness of the home accident prevention training given to the mothers of children in the 0-6 age group treated in the child burn center
  1. Tez No: 851718
  2. Yazar: HATİCE DEMİREL ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİRE ERCAN TOPTANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Sağlık Eğitimi, Accidents, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma, çocuk yanık merkezinde tedavi gören 0-6 yaş grubu çocukların annelerine verilen ev kazalarını önlemeye yönelik eğitiminin, annelerin bilgi düzeyleri ve ev kazalarına ilişkin güvenlik önlemlerini tanılama düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla tek gruplu ön test son test karşılaştırmalı yarı deneysel bir araştırma olarak yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini İstanbul Anadolu Yakası'nda bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinin çocuk yanık merkezinde 15.02.2022-05.10.2023 tarihleri arasında tedavi gören 0-6 yaş grubu çocuğu olan 60 anne oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Sosyodemografik Özellikler ve Ev Kazalarına yönelik Soru Formu, 0-6 Yaş Grubu Çocuğu Olan Annelerin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan annelerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizleri, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistikleri, verilerin analizinde parametrik yöntemler kullanılmıştır. Bulgular: Ev kazalarına yönelik güvenlik önlemlerini tanılama ön test puan ortalamaları ile son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılan analiz sonuçlarına göre annelerin“0-6 Yaş Grubu Çocuğu Olan Annelerin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeği”ön test değerine (x̄=139,60) göre ev kazalarına yönelik güvenlik önlemlerini tanılama son test değerindeki (x̄=198,46) artış anlamlı bulunmuştur (t=-18,195; p=0,000
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted quasi-experimentally with a pre-test and post-test group in order to evaluate the effect of the education on preventing home accidents given to mothers of 0-6 age group children treated at a pediatric burn center on their knowledge levels and identification of safety measures regarding home accidents. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 60 mothers with children aged 0-6 who were treated at the pediatric burn center of a training and research hospital on the Anatolian Side of Istanbul between 15.02.2022 and 05.10.2023. The data of the study were collected using the Questionnaire for Sociodemographic Characteristics and Home Accidents, and the Scale for Identification of Safety Measures for Home Accidents of Mothers with 0-6 Year Old Children. Results: According to the results of the analysis conducted to determine whether there is a significant difference between the pre-test score averages for diagnosing safety measures for home accidents and the post-test score averages for diagnosing safety measures for home accidents, the pre-test value of the mothers'“Scale for Diagnosing Safety Measures for Home Accidents”(x̄=139) .60), the increase in the post-test value (x̄=198.46) of diagnosing safety measures for home accidents was found to be significant (t=-18.195; p=0.000