Alevis in Britain: Emerging identities in a transnational social space
Britanya'daki aleviler: Ulusötesi toplumsal alanda oluşan kimlikler
- Tez No: 851719
- Danışmanlar: PROF. DR. ANDREW CANESSA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
1980'lerin sonlarından bu yana Alevi kimliği ulusötesi bağlamda giderek daha görünür hale gelmiştir. Türkiye'deki ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerindeki Aleviler, yerel, ulusal ve sınır ötesi faaliyetlere aktif katılım yoluyla bu sürece katkıda bulunmaktadırlar. 1980'lerden itibaren ağırlıklı olarak Türkiye'nin Orta ve Doğu bölgelerinden gelen Kürt ve Aleviler İngiltere'ye göç etmiş, kültür merkezleri ve ibadethaneler (cemevi) kurmuş, kültürel haklar ve kamusal görünürlük elde etmişlerdir. Bu çalışma çoğunlukla Londra'da ve kısmen İstanbul'da yürütülen etnografik araştırmalar yoluyla, Britanya'daki Alevi kimliğinin inşasını, Alevilerin hem Britanya'da hem de Türkiye'de eşit vatandaşlık yoluyla tanınmaya çalıştıkları ulusötesi bir bağlamda incelemektedir. Araştırmam Alevilerin akademideki görünürlüğüne katkıda bulunurken ampirik kanıtlarla ulusötesilik ve kimlik kavramlarına da ışık tutmaktadır. Alevi kimliği, Alevileri harekete geçirmek için merkezi bir motivasyondur ve Aleviler kimliklerini, Türkiye ile bağları, anavatan temelli kimliklere sembolik bağlılık ve ev sahibi ülkedeki yeni deneyimlerini, uluslarüstü (supranational) ve ulusötesi (transnational) alanda çeşitli pratikleri içeren dinamik bir süreçte inşa etmektedirler. Bu iki düzey etkileşim halindedir; evrensel bir insan hakları söylemi ve bunu destekleyen kurumlar, hem Türk hükümetiyle etkileşimlerinde hem de yerel ötesi faaliyetlerde Alevi iddialarını ulusötesi düzeyde güçlendirmektedir. İnsan hakları söylemi sadece siyasi iddialarında araçsal olarak kullanılmamaktadır; bu söylemin aynı zamanda Alevi inanç sisteminin bir parçası olduğu öne sürülmektedir. Aleviler, hem özel hem de kamusal alanda, dini pratikler yerine ahlaki normları öne çıkararak ve liberal toplumsal cinsiyet tutumlarını vurgulayarak, ev sahibi toplumun normlarıyla içkin uyumluluklarını öne sürerek, Türkiye'deki Sünni çoğunluğa karşı veya onlardan farklı olarak kimliklerini ifade etmektedirler. Britanya'daki Aleviler bu ilkeleri toplumsal faaliyetlerine entegre ederek, kimliklerini ilerici, kapsayıcı ve asimilasyona karşı inşa etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Since the late 1980s Alevi identity has become increasingly visible in a transnational context. Alevis in Turkey and across various European countries have contributed to this process through active involvement in local, national and cross-border activities. From the 1980s on, mainly Kurdish and Alevi people from Central and Eastern parts of Turkey have migrated to Britain, established cultural centres and places of worship (cemevi) and gained cultural rights and public visibility. Through ethnographic research conducted mainly in London and partly in Istanbul, I explore Alevi identity building in Britain within a transnational context in which they strive to gain recognition both in Britain and in Turkey through equal citizenship (eşit vatandaşlık). My research contributes to Alevis' visibility in academia and sheds light on the concepts of transnationalism and identity through empirical evidence. Alevi identity is a central motivation for mobilising Alevis and they construct their identity in a dynamic process that involves links with Turkey, symbolic attachment to homeland based identities and their new experiences in the receiving country, engaging in various cross-border practices on the supranational and transnational levels. The two levels interact; a universal human rights discourse and the institutions that promote it strengthen Alevi claims on the transnational level in both their interactions with the Turkish government and translocal activities. They not only use this human rights discourse instrumentally in their claims-making but also argue that it is a component of their belief system. In both private and public spheres, Alevis continue to express their identity in opposition to, or difference from, the Sunni majority in Turkey through emphasising morality over religious practices, liberal gender attitudes and claiming their inherent compatibility with the host society's norms. By integrating these principles into their communal activities, Alevis in Britain also construct their identity as one that is progressive, inclusive and in opposition to assimilation.