Trajectories of the relation of rationality to power and autonomy in the works of the critics of modernity
Modernite eleştirmenlerinin çalışmalarında akıl ile iktidar ve otonomi arasındaki ilişkinin izlekleri
  1. Tez No: 851720
  2. Yazar: CAN MÜSLİM CEMGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN MURAT ÖZBANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ekonomik yapının amaçsal-akılcı karakterinin bir sonucu olarak aklın araçsallaşması ve insan üzerine yapılan çalışmaların biçimselleşmesi, akıl kavramına göndermede bulunmadan çözülemeyecek iktidar ve otonomiye dair sorunlar ortaya çıkmasına neden oldu. Bu tezde akıl ile iktidar ve otonomi arasındaki ilişki modernite eleştirmenlerinin çalışmaları ışığında inceleniyor. Bu inceleme, bu eleştirmenlerin çözümlemelerini ele alıyor ve onların yukarıda sözü edilen ilişkiyi alımlama biçimlerindeki süreklilik ve kesintilere işaret ediyor. İncelemenin sonucunda endüstriyel kapitalist ekonomi ve modern devletin içinde barındırdığı aklın kişilerarası ve toplumlararası ilişkiler, dolayısıyla otonomi üzerinde bir çarpıtma etkisi bıraktığı ortaya çıkıyor. Bu etki ise özel ve kamusal otonomi arasındaki ilişkinin yeniden inşasıyla, yani kişinin yaşamını yöneten yasaların hem yapıcısı hem de olmasına olanak tanıyan bir siyasal ve toplumsal yapının kurulmasıyla ortadan kaldırılabilir.
Özet (Çeviri)
Instrumentalization of rationality as a consequence of the penetration of the purposive rational character of economic structure and formalization of studies on human being has raised questions of power and autonomy which cannot be answered without reference to the concept of rationality. In this thesis, the relation of rationality to power and autonomy is examined under the guidance of the works of the critics of modernity. This is done by describing the analyses of these critics and pointing at the continuities and discontinuities in their reception of the aforementioned relation. The upshot of this examination is that the rationalities of industrial capitalist economy and administrative system embodied in the modern state have a distorting effect on interpersonal and intersocietal relations, and thus on autonomy. This effect can be removed by a reconstruction of the relation between private autonomy and public autonomy, that is by the establishment of a political and social organization that enables one to be both the author and the addressee of laws governing one's life.