The Alevis in post-1980 Turkey: A critical discourse analysis of official texts
1980 sonrası Türkiyesi'nde Aleviler: Resmi metinlerin eleştirel söylem analizi
- Tez No: 250676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER TILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu çalışma 1980 sonrası Türkiyesi'nde, Alevilere yönelik resmi söylem pratiklerini inceler. Alevilere yönelik söylem üreten tüm resmi kurumları kapsamak mümkün olmadığından, bu tezde yalnızca üç resmi kurumun söylemlerine odaklanılmıştır: Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı. Eleştirel söylem analizi metodu kullanılarak, bu üç kurumca üretilen resmi belgeler incelenmiştir. Ulaşılan bazı sonuçlar şöyledir: Devlet yekpare bir varlık olmadığından, resmi söylem üreten birden fazla resmi kurum vardır. Bu yüzden tekdüze, istikrarlı ve tutarlı bir resmi söylemin varlığından bahsetme oldukça güçtür. Bu anlamda, Alevilere yönelik tek, homojen ve süreklilik arz eden bir resmi söylem yerine, farklı resmi söylemlerin varlığından bahsetmek daha doğru olacaktır. Resmi söylemdeki dönemsel farklılıklara ek olarak, aynı dönemde bir den fazla söylemin birlikte var olduğu söylenebilir. Alevilere yönelik bu söylemsel çeşitliliğin küresel (Türkiye'nin Avrupa Biriliği'ne uyum süreci) ve yerel (siyasi, etnik ve mezhepsel çatışmalar) olmak üzere başlıca iki belirleyeni vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes official discursive practices towards the Alevis in post-1980 Turkey. As it is impossible to cover discourses of all state institutions, this study specifically focused on official discursive practices of three official institutions (namely, the Directorate of Religious Affairs, the Ministry of Education and the Presidency of Turkish Republic). Using the method of critical discourse analysis, I examined official texts including school textbooks of compulsory religious courses, legal dictums, official press releases and the presidential speeches held during the Hacıbektaş Festival. As a result of my analysis, I reached the following general conclusions: Since the official discursive practices were produced by via different state apparatuses, it is hard to identify a homogeneous and stable official discourse. In that sense, I propose the existence of ?official discourses? towards the Alevis, instead of one, never-changing and undifferentiated ?official discourse.? Because of global (intervention of the European Union) and local factors (political, ethnic and sectarian cleavages of Turkey), it is possible to observe discursive diversities and changes in official texts concerning the Alevis.