Buğday saplarından (Triticum aestivum L.) orta yoğunlukta lif levha (MDF) üretimi
Medium density fiberboard (MDF) manufacturing from wheat straw (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 85174
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, hammadde olarak Ankara ilinden temin edilen buğday (Triticum aestivum L.) saplan kullanılmıştır. Kuru yöntemle üretilen MDF levhaları eldesinde %8, %10 ve %12 oranında üre formaldehit tutkalı yapıştırıcı, sulu amonyum klorürün %30'luk çözeltisinden %1 oranında sertleştirici olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, 5, 6 ve 7 dakikalık presleme süreleri levhaların üretiminde denenmiştir. Buğday saplantım {Triticum aestivum L.) alkol-benzen, soğuk su, sıcak su ve %1'lik NaOH çözünürlüğü sırasıyla; %5.15, %7.31, %9.84 ve %40.79 olarak bulunmuştur. Aynca, holoselüloz, selüloz, lignin ve kül miktarlan sırasıyla; %74.79, %52.67, %20.17 ve %4.21 olarak belirlenmiştir. Yapılan lif morfolojisiyle ilgili çalışmalarda kullanılan buğday saplarının lif uzunluğu 1.2-1.5 mm, lif genişliği 12-16 mikron, lümen çapı 4-6 mikron ve çift çeper kalınlığı 7.5- 11.5 mikron bulunmuştur. Buğday saplarından MDF eldesi için en uygun lif üretim şartlan; buhar basıncı 10.5 atm., buharlama süresi 4 dk. ve liflendirme süresi 2 dk. olarak belirlenmiş ve uygulanmıştır. Saman liflerinden 0.700 g/cm3 ve 0.800 g/cm3, odun ve saman-odun karışımı (%30 saman+%70 odun, %50 saman+%50 odun, %70 saman+%30 odun) liflerden ise 0.800 g/cm3 özgül kütleli MDF levhaları üretilmiştir. 0.800 g/cm3 saman levhalarında en yüksek ve düşük su emme %79-%53, kalınlığına şişme %32.61-%20.74, eğilme dayanımı 23.30 N/mm2-36.02 N/mm2, eğilmede elastikiyet modülü 18955 N/mm2-31891 N/mm2 ve yüzeye dik çekme direnci değerleri 0.673 N/mm2-0.820 N/mm2 bulunmuştur. Odun levhalarında en yüksek ve düşük su emme %24-%16, kalınlığına şişme %13.15-%7.60, eğilme dayanımı 28.15 N/mm2-40.47 N/mm2, eğilmede elastikiyet modülü 21303 N/mm2-32596 N/mm2 ve yüzeye dik çekme direnci değerleri 0.725 N/mm2-0.903 N/mm2 olarak belirlenmiştir. %50 saman + %50 odun lifi karışımı levhalarında en yüksek ve en düşük su emme %64-%30, kalınlığına şişme %20.58-%16.79, eğilme dayanımı 28.22 N/mm2-42.22 N/mm2, eğilmede elastikiyet modülü 23606 N/mm2-31707 ivÖZET (devam ediyor) N/mm2 ve yüzeye dik çekme direncinin 0.790 N/mm2-0.858 N/mm2 olduğu belirlenmiştir. Laboratuar koşullarında elde edilen MDF levhaların fiziksel ve mekanik özellikleri üzerinde yapılan istatistik değerlendirmeler sonucunda buğday saplarından en uygun MDF üretim koşullan aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Tutkal miktarı : %12 Pres süresi : 6 dk. Pres sıcaklığı : 150°C Pres basıncı : 200-220 kp/cm2 Sertleştirici miktarı : %1 Saman/odun oram : 50/50 (%) Anahtar Sözcükler : Buğday sapı (Triticum aestivum L.), MDF, Lif, Fiziksel ve Mekanik Özellikler.
Özet (Çeviri)
In this study, wheat straw used was taken from Ankara province. In order to produce dry process MDF urea formaldehyde was used at the level of 8%, 10% and 12%. As well as 30% solution amonium chloride was used at the ratio of 1% as hardening agent on the basis of dry fiber weight. On the other hand, 5, 6 and 7 minutes pressing times were applied. Alcohol benzene, cold water, hot water and 1 % NaOH solubility of wheat straw used were 5.15%, 7.31%, 9.84% and 40.79% respectively. In addition, holocellulose, cellulose, lignine and ash content were found as; 74.79%, 52.67%, T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURUMI viABSTRACT (continued) 20.17% and 4.21% respectively. As a result of fiber morphology studies fiber length, fiber width, lumen diameter and double wall thickness were found as 1.2 mm-1.5 mm, 12 n-16 n, 4-6 |j, and 7.5 jlx-11.5 |x respectively. Optimum fiber production conditions for MDF manufacturing were as follows; vapor pressure 10.5 ami., steaming time 4 minutes, defibration time 2 minutes. MDF boards of 0.700 g/cm3 and 0.800 g/cm3 specific gravities were produced from only wheat straw and 0.800 g/cm3 specific gravity were produced from the mixture of 30% straw + 70% wood, 50% straw + 50% wood, 70% straw + 30% wood and from 100% wood fibers. On 0.700 g/cm3 MDF straw boards maximum and minimum water absorption, swelling in thickness, bending strength, modules of elasticity, perpendicular traction values were 79%-53%, 30.61%-20.74%, 36.02 N/mm2-23.30 N/mm2, 18955 N/mm2- 31891 N/mm2 and 0.673 N/mm2-0.820 N/mm2 respectively. Whereas, on 0.800 g/cm3 MDF wood boards maximum and minimum water absorption, swelling in thickness, bending strength, modules of elasticity, perpendicular traction values were 24%-16%, 13.15%-7.60%, 28.15 N/mm2-40.47 N/mm2, 21303 N/mm2-32596 N/mm2 and 0.725 N/mm2-0.903 N/mm2 respectively. On the other hand, on 0.800g/cm3 MDF boards produced from mixture of 50% straw + 50% wood maximum and minimum water absorption, swelling in thickness, bending strength, modules of elasticity, perpendicular VIIABSTRACT (continued) traction values were 64%-30%, 20.58%-16.79%, 28.22 N/mm2-42.22 N/mm2, 23606 N/mm2-31707 N/mm2 and 0.790 N/mm2-0.858 N/mm2 respectively. As a results of statistical evaluations made on physical and mechanical properties of MDF boards produced under laboratory condition optimum straw MDF boards manufacturing conditions determined were as follows: Resin ratio : 12 % Pressure : 200-220 kp/cm2 Pressing time : 6 minutes Press temperature : 150°C Hardening agent : 1 % Straw / Wood ratio : 50/50 (%) Key Words : Wheat Straw (Triticum aestivum L.), MDF, Fiber, Physical and Mechanical Properties