Camiyanı karaçamının (Pinus nigra arn.subsp.pallasiana var. pallasiana) bazı anatomik, teknolojik ve kimyasal özellikleri
Anatomic, technological and chemical properties of Camiyanı blackpine (Pinus nigra arn.subsp.pallasiana var. pallasiana)
  1. Tez No: 85173
  2. Yazar: GÖKHAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN VURDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Camiyanı karaçamı (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana var. pallasiana) Türkiye'de Yenice yöresinde doğal olarak yetişmektedir. Bu ağaç türü, kabuksuz çapına oranla sahip olduğu büyük ve belirgin özodunu nedeniyle Orman Endüstrisinde tercih edilmektedir. Bunun nedeni özodununa ait olan rengin zamanla koyulaşması ve estetik bir görünüş kazanmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, Yenice yöresinden alman deneme ağaçlarından elde edilen örnekler kullanılmıştır. 111ÖZET (devam ediyor) Anatomik özelliklere ilişkin çalışmalarda bu türe ait gövde, kök ve dal odunları incelenmiş ve varyans analizi (Anova) yapılarak bunların özodun oluşumuna etkileri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Camiyani Blackpine (Pinus nigra Am. subsp. pallasiana var. pallasiana) grows naturally in Yenice Region Turkey. This species is preferred in Forest Industry because of its large and distinct heartwood in comparison with the diameter. The reason for this is that the color of the heartwood darkens by time and gain a decoration aspect.ABSTRACT (continued) Material used in this study was taken from the experimental trees of Yenice Region. These samples subjected to anatomical and chemical analyses to find out the reasons of large heartwood formation. Anatomical studies were realized on stem, branch and root woods and the result obtained compared by analysis of variance (Anova).