Farklı çürük uzaklaştırma tekniklerinin süt dişi dentin dokusundaki mikroorganizmalar üzerine etkisinin Real-Time PCR kullanılarak in-vitro ortamda incelenmesi
Assessment of the antimicrobial effect of different caries removal techniques on dentinal caries of primary teeth by using Real-Time PCR: In-vitro study
  1. Tez No: 851750
  2. Yazar: MELİS ARDA SÖZÜÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Covid-19 pandemisinin hayatımıza girmesi ile birlikte aerosol salan geleneksel döner alet sistemlerine alternatif olarak kemomekanik yöntemlere ve atravmatik restoratif tedaviye olan ilgi artmıştır. Bu yöntemlerin çürük uzaklaştırmada döner aletler kadar etkili olup olamayacağı ile ilgili soru işaretleri günümüzde devam etmektedir. Bu çalışmada, geleneksel döner alet sistemi ile sodyum hipoklorit ve enzim esaslı bir çürük uzaklaştırma ajanının süt dişi dentin çürüğündeki Streptococcus mutans ve Lactobacillus casei üzerindeki antimikrobiyal etkinliğinin karşılaştırmalı olarak Real-Time PCR yardımıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, sistemik olarak sağlıklı çocuk hastaların çekim endikasyonu konularak çekilen, en az bir yüzünde derin dentin çürüğü bulunan 30 adet süt azı dişi dahil edilmiştir. Dişler deney zamanına kadar RNA bozulumunu engellemek için RNase inhibitörü içeren çözeltide saklanmıştır. Çürük uzaklaştırma yöntemine göre randomize olarak üç gruba ayrılan dişlerden, çürük uzaklaştırma işleminden önce lezyonunun tabanından bukkolingual yönde bir defa steril keskin uçlu ekskavatörün ilerletilmesi sureti ile örnekler toplanmıştır. Bu örnekler çürük uzaklaştırma işlemi öncesi gen ekspresyon düzeyini belirlemekte kullanılmıştır. Daha sonra geleneksel döner alet sistemi, sodyum hipoklorit ve BRIX 3000 kullanılarak çürük uzaklaştırıldıktan sonra tüm kavitelerin tabanından bukkolingual yönde steril keskin uçlu ekskavatörler ile örnekler toplanmıştır. Bu örnekler ise çürük uzaklaştırma işlemi sonrası gen ekspresyon düzeyini belirlemekte kullanılmıştır. Toplanan örnekler analiz zamanına kadar RNase inhibitörü içeren çözelti içerisinde -80°C'de muhafaza edilmiştir. Gen ekspresyon analizi, Real Time- Kantitatif PCR kullanılarak SYBR Green tabanlı bir PCR kiti ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Bu tez çalışmasında, BRIX 3000'in çürük uzaklaştırma işlemi öncesi ve sonrası bakteri yükünde azalma farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, geleneksel döner alet sistemi ve sodyum hipoklorit kullanılan yöntemde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç: Bu çalışmanın limitasyonlarını göz önünde bulundurarak BRIX 3000'in diğer çürük uzaklaştırma yöntemlerine kıyasla antibakteriyel etkinliğinin daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Aim: There has been an increased interest in chemomechanical methods and atraumatic restorative treatment as alternatives to convantional drilling method that produce aerosols, especially in the period of Covid-19 pandemic. Questions regarding whether these methods can be as effective as conventional drilling in caries removal continue to persist today. In this study, a conventional drilling method, sodium hypochlorite, and an enzyme-based caries removal agent were comparatively examined for their effectiveness on Streptococcus mutans and Lactobacillus casei in deciduous dentin caries using Real-Time PCR. Materials and Methods: 30 deciduous molars, extracted from systemically healthy children with an indication for extraction, each having deep dentin caries on at least one surface were included in the study. The teeth were stored in an RNase inhibitor solution to prevent RNA degradation until the time of the experiment. In teeth that were randomly divided into three groups based on the caries removal method, samples were collected once by advancing a sterile sharp excavator from the base of the lesion in the buccolingual direction before the caries removal procedure. These samples were used to determine the gene expression levels prior to caries removal process. Subsequently, after caries removal using the traditional rotary instrument system, sodium hypochlorite, and BRIX 3000, samples were collected from the base of all cavities in the buccolingual direction using sterile sharp excavators. These post-removal samples were then used to determine gene expression levels after the caries removal process. All collected samples were stored in a solution containing RNase inhibitor at -80°C until the time of analysis. Gene expression analysis was conducted using Real-Time Quantitative PCR with a SYBR Green-based PCR kit. Results: In this thesis study, a statistically significant reduction in bacterial load before and after the caries removal process was found with BRIX 3000, whereas no statistically significant difference was observed in the methods involving the conventional drilling method and the use of sodium hypochlorite. Conclusions: Considering the limitations of this study, it is possible to suggest that BRIX 3000 has a higher antibacterial efficacy compared to other caries removal methods.