Investigating the efficiency of ISO 9001 standards for the construction of reinforced concrete buildings
Betonarme binaların inşaatında ISO 9001 standartlarının etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 851764
  2. Yazar: GÖZDE ALNIAÇIK KAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY DEMİRKESEN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Management Information Systems, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu yüksek lisans tezi, kalite yönetim sistemlerine odaklanarak inşaat endüstrisinde kalite yönetimi uygulamalarının incelenmesini amaçlamaktadır. Giriş bölümünde, arka plan, araştırma problemi, araştırma amaç ve hedefleri, çalışmanın önemi ve kapsamı detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma metodolojisi, veri toplama, araştırma tasarımı, veri analizi ve etik düşünceleri kapsayan unsurları içeren bir şekilde incelenmiştir. Literatür taraması bölümü, kalite yönetim sistemleri ile ilgili kavramları, yönetim sistemlerinin avantajlarını ve engellerini, ISO 9001 standardını, kalite yönetim sistemlerinin uygulanmasını, toplam kalite yönetimini, PDCA döngüsünü ve kalite iyileştirme tekniklerini içermektedir. İnşaat endüstrisinde kalite yönetimi bölümünde, inşaat sektöründeki kalite yönetiminin genel bir bakışı sunulmuş ve ISO 9001'in inşaatta uyarlanması ele alınmıştır. Kalite yönetim sistemlerinin karşılaştırıldığı bölüm, geleneksel sistemleri Elektronik Belge Yönetim Sistemleri (EDMS) ile karşılaştırır. Google Drive üzerinde kurulu bir sistemden beklenen avantajların ve dezavantajların detaylı bir analizi sunulmaktadır. İnşaat Endüstrisi İçin Yenilikçi Bir Kalite Yönetim Sistemi başlıklı çekirdek bölüm, süreçler, formlar, listeler, şemalar, talimatlar ve ekler gibi bileşenlerden oluşan bir sistem tanımlar. Sistem uygulamasından örneklerle yapılan vaka çalışması bölümü, SRC.11 ve SRC.12 süreçlerini detaylandırarak sistemin uygulanabilirliğini göstermektedir. Bulgular ve tartışma bölümü, sistemden beklenen avantajların gerçekleşme durumu, Google Drive sisteminin beklenen dezavantajları ve sistem kullanımı sırasında tespit edilen beklenmeyen dezavantajları ele almaktadır. Sonuç bölümü, tezin genel bulgularını özetler, öneriler sunar ve gelecekteki araştırmalar için perspektifler sağlar.
Özet (Çeviri)
This master's thesis focuses on quality management systems, addressing the implementation of quality management practices in the construction industry. In the introduction section, the background, research problem, research aim and objectives, significance of the study, and scope of the study are detailed. The research methodology is explored, covering data collection, research design, data analysis, and ethical considerations. The literature review section encompasses concepts related to quality management systems, benefits and barriers of management systems, the ISO 9001 standard, quality management system implementation, total quality management, the PDCA cycle, and quality improvement techniques. In a section dedicated to quality management in the construction industry, an overview of quality management in construction is presented, along with the adaptation of ISO 9001 in construction. The comparison of quality management systems section compares traditional systems with Electronic Document Management Systems (EDMS). A detailed analysis of the advantages and disadvantages of a system installed over Google Drive is provided. The core section titled“A Novel Quality Management System for the Construction Industry”defines a system consisting of components such as processes, forms, lists, schemas, instructions, and appendices. The case study with examples from system application section illustrates the applicability of the system by detailing SRC.11 and SRC.12 processes. The findings and discussion section addresses the realization status of the expected advantages from the system, disadvantages expected from the Google Drive system, and unforeseen disadvantages identified during system usage. The conclusion section summarizes the overall findings of the thesis, provides recommendations, and offers perspectives for future research.