Hipotalamik arkuat çekirdekte FAM163A proteininin ve mitokondriyal aktivitenin beslenme davranışı üzerine etkilerinin farelerde araştırılması
Investigation of the effects of FAM163A protein and mitochondrial activity in the arcuate nucleus of hypothalamus on food intake in mice
  1. Tez No: 851762
  2. Yazar: CİHAN SÜLEYMAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mitokondriyal fonksiyonun nöronal aktivitede önemli rollere sahip olup hipotalamusun arkuat çekirdeğinde (ARC) bulunan ve beslenme davranışını düzenleyen aguti-ilişkili peptit (AgRP) ve proopiomelanokortin (POMC) nöronlarının aktivitelerinin düzenlenmesinde rol oynadığı bildirilmiştir. FAM163A yakın dönemde keşfedilen bir protein olmakla birlikte fonksiyonu ve hücre içindeki lokalizasyonu net değildir. Çalışmamızın amacı ARC'de Fam163a sessizleştirilmesinin ve mitokondriyal disfonksiyonun AgRP nöron aktivitesi ve mitokondriyal aktiviteye olan etkisini incelemektir. Fam163a sessizleştirilmesi, kısa dönemde kümülatif besin tüketimini arttırırken uzun dönemde kümülatif besin tüketimine etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Mitochondrial function has important roles in neuronal activity and plays a role in the regulation of the activities of agouti-related peptide (AgRP) and proopiomelanocortin (POMC) neurons located in the arcuate nucleus (ARC) of the hypothalamus that regulates food intake. FAM163A is a recently discovered protein, its function and intracellular localization are not clear. The aim of our study is to examine the effect of Fam163a knockdown and mitochondrial dysfunction on AgRP neuron activity and mitochondrial activity in ARC. While Fam163a silencing increased cumulative food consumption in the short term, it did not effect on cumulative food consumption in the long term.