Hemşirelerin travma ile başa çıkmalarında içsel dini yönelimin etkisi
The effect of internal religious orientation on nurses' coping with trauma
- Tez No: 851780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hemşirelerin Travma İle Başa Çıkmalarında İçsel Dini Yönelimin Etkisi Amaç: Bu araştırma hemşirelerin travma ile başa çıkmalarında içsel dini yönelimin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma 15 Ağustos 2023 – 7 Şubat 2024 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez'inde çalışan hemşirelerle yürütülmüştür (N=975). Örneklem belirlemede evreni belirli olan gruplardan örneklem hesaplama formülü kullanılmış ve 405 hemşire ile çalışma tamamlanmıştır. Araştırmada Sosyodemografik Veri Formu, Travma ile Başa Çıkma Algı Ölçeği ve İçsel Dini Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmanın yanı sıra ilişkisel çıkarımlarda Correlation Analizi kullanılmıştır. Ayrıca verilerin ileri analizi için Regresyon yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada hemşirelerin Travma İle Başa Çıkabilme Algısı Ölçeği (TBÇA) toplam puanı 91.71+17.21, İçsel Dini Motivasyon Ölçeği toplam puanı 27.51+8.13 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Effect of Intrinsic Religious Orientation on Nurses' Coping with Trauma Aim: This study was conducted to examine the effect of intrinsic religious orientation on nurses' coping with trauma. Material and Method: The study was conducted with nurses working at Atatürk University Health Practice and Research Centre between 15 August 2023 and 7 February 2024 (N=975). In determining the sample, the sample calculation formula was used from the groups with a certain universe and the study was completed with 405 nurses. Sociodemographic Data Form, Trauma Coping Perception Scale and Intrinsic Religious Motivation Scale were used in the study. The collected data were analysed with SPSS 22 package programme. In the analysis of the data, number, percentage, minimum and maximum values, mean and standard deviation as well as Correlation Analysis were used for relational inferences. Regression was also used for further analysis of the data. Results: In the study, the Nurses' Perception of Coping with Trauma Scale (TBÇA) The total score of the Perception of Coping with Trauma Scale and its sub-scales and the total score of the Intrinsic Religious Motivation Scale (IDMÖ) were found as 91.71+17.21 and 27.51+8.13, respectively.