Mantar enfeksiyonunda kullanılacak topikal taşıyıcı sistemler üzerine çalışmalar
Studies on topical carrier systems to be used in fungal infection
  1. Tez No: 851782
  2. Yazar: ESRA KODAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE FİGEN TIRNAKSIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Çalışmanın amacı, tırnak mantarı enfeksiyonunun tedavisinde topikal olarak kullanılan siklopiroks ve üre içeren bijel formülasyonlarının geliştirilmesi, karakterizasyonlarının yapılması, in-vitro biyouyumluluk ve in vitro antifungal çalışmalarla in-vitro/ex- vivo etkinliklerinin değerlendirilmesidir. Öncelikle bijel formülasyonu için hidrojel ve organojel sistemleri hazırlandı. Bijelin dış fazı hidrojel, iç fazı damlalar halinde olan organojelden oluşmaktadır. Siklopiroks iç faz olan organojele, üre de dış faz olan hidrojele yüklendi. Organojel ve hidrojel çeşitli oranlarda karıştırıldı ve optimum formülasyon elde edebilmek için istatistiksel deney tasarımı yapıldı. Hazırlanan formülasyonlardan damla büyüklüğü en küçük olan ve faz ayrışması görülmeyen formülasyonlar (B1, B5 ve B8) seçildi. Bu optimum formülasyonlar fiziksel görünüş, damla boyutu, etkin madde miktar tayini, viskozite, viskoelastisite ve yapı analizi özellikleri, in-vitro salım, ex-vivo permeasyon çalışmaları, in-vitro antifungal etkinlik, in-vitro biyouyumluluk çalışmaları ve stabilite açısından incelendi. Tüm sonuçlara bakıldığında B1 formülasyonunun tırnak ve bitişiğindeki deriye uygulanabilmesi için uygun viskozitede olduğu dokularda birikiminin MIC değerinden yüksek olduğu, in-vitro antifungal aktiviteye de sahip olduğu görüldü. Sonuç olarak siklopiroks ve üre içeren bijel formülasyonlarının başarılı şekilde geliştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop and characterize bijel formulations containing ciclopirox and urea, which are used topically in the treatment of nail fungal infection, and to evaluate their in-vitro/ex-vivo activities with in-vitro biocompatibility and in-vitro antifungal studies. First of all, hydrogel and organogel systems were prepared for bijel formulation. The outer phase of bigel consists of hydrogel and the inner phase consists of organogel in the form of drops. Ciclopirox was loaded into the organogel, which is the internal phase, and urea was loaded into the hydrogel, which is the external phase. Organogel and hydrogel were mixed in various proportions and a statistical experimental design was made to obtain the optimum formulation. Among the prepared formulations, those with the smallest drop size and no phase separation (B1, B5 and B8) were selected. These optimum formulations were examined in terms of physical appearance, droplet size, active ingredient quantification, viscosity, viscoelasticity and structure analysis properties, invitro release, ex-vivo permeation studies, in-vitro antifungal activity, in-vitro biocompatibility studies and stability. Considering all the results, it was seen that the B1 formulation had an appropriate viscosity to be applied to the nail and adjacent skin, its accumulation in tissues was higher than the MIC value, and it also had in-vitro antifungal activity. As a result, bijel formulations containing ciclopirox and urea were successfully developed.