Prevalence and immune modulator role of the peg344 gene among hypervirulent Klebsiella pneumoniae
Peg344 geninin hipervirülan Klebsiella pneumoniae'deki yaygınlığı ve immün modülatör rolü
- Tez No: 851786
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hipervirülan Klebsiella pneumoniae (hvKp), sağlıklı ve bağışıklığı baskılanmış hastaları tehdit eden, gelişmekte olan bir patojendir. hvKp ilk olarak 1986'da Tayvan'da ortaya çıktığından beri, yaygınlığı tüm dünyada büyük ölçüde artmıştır. Ancak Türkiye'de hipervirülan suşlara odaklanan bir çalışma bulunmamaktadır. peg344, iutA ve iroB, hipervirülans için önemli biyobelirteç genlerdir. Bununla birlikte, peg344 varsayılan metabolit taşıyıcısının patogenez mekanizması hala belirsizdir. Bu çalışma, Türkiye'deki hipervirülans sürveyansını aydınlatmayı ve peg344 geninin in vivo ve in vitro enfeksiyon modellerindeki immün modülatör rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Ocak 2015-Mart 2023 tarihleri arasında Türkiye'deki on farklı sağlık merkezinden izole edilen toplam 230 K.pneumoniae izolatı çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm suşlar hipervirulans genleri peg344, iutA ve rmpA için taranmıştır. Hipervirülans genlerinin en az ikisini barındıran izolatlar, hipervirülans geni K.pneumoniae olarak kategorize edilmiştir. Uzama testinde hipermukoviskoz fenotip veya 48 saatlik C.elegans fertilite testinde virülan fenotip gösteren izolatlar hipervirülan olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hypervirulent Klebsiella pneumoniae (hvKp) is an emerging pathogen threatening healthy and immunocompromised patients. Since hvKp first appeared in Taiwan in 1986, its prevalence has increased drastically around the globe. Yet, there is no study focusing on hypervirulent strains in Turkey. peg344, iutA, and iroB are the highly accurate biomarker genes for hypervirulence. However, the pathogenesis mechanism of the peg344 putative metabolite transporter is still unclear. This study aims to elucidate the hypervirulence surveillance in Turkey and to understand the immune modulator role of the peg344 gene in vivo and in vitro infection models. In total, 230 K.pneumoniae isolates isolated from ten different healthcare centers in Turkey between January 2015 to March 2023 were included in the study. All strains were screened for hypervirulence genes peg344, iutA, and rmpA. The isolates harboring at least two of the hypervirulence gene were categorized as hypervirulence gene K.pneumoniae. The isolates which exhibited a hypermucoviscous phenotype in string test or virulent phenotype in 48-hour C.elegans fertility assay were classified as hypervirulent.