Adrenomedüllinin ratlarda kontrast nefropati hasarını önleyici etkisi
Protective effect of adrenomedullin on contrast induced nephropathy in rats
  1. Tez No: 311494
  2. Yazar: SALİH İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP GÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yaşlanan toplumumuzda böbrek yetmezliği sıklığının artması ve kontrast maddelerin kullanıldığı görüntüleme ve girişimsel tedavi yöntemlerinin giderek yaygınlaşması nedeniyle, günümüzde konrast nefropati (KN) hasarını önlemeye yönelik çalışmalara olan ilgi üst düzeydedir. KN gelişiminde rol oynayan mekanizmalar arasında en önemlilerinin, renal vazokonstriksiyon ve medüller hipoksi olduğu öne sürülmektedir. Antioksidan, vazodilator ve immün-modülatör etkileri olan adrenomedüllinin, renal iskemi reperfüzyon hasarını azaltıcı etkisi olduğu gösterilmiştir. Buradan haraketle, çalışmamızda adrenomedüllinin ratlarda KN'yi önlemede yararlı olup olmadığını ortaya koymayı amaçladık.Her grupta altışar adet olmak üzere toplam 24 adet Wistar albino rat, dört gruba rastgele yöntemle eşit olarak dağtıldı. Gruplar; kontrol, adrenomedüllin (A), kontrast madde (KM), and adrenomedüllin + kontrast madde (AKM) olarak adlandırıldı. Yüksek ozmolar kontrast madde olan diatrizoat (Urografin % 76, Schering AG, Germany), 10 ml/kg dozunda iv yoldan uygulanarak ratlarda KN tablosu oluşturuldu. Adrenomedüllin ise 12 mcg/kg dozunda iv yolla uygulandı.
Özet (Çeviri)
There is a considerable interest in strategies to prevent contrast-induced nephropathy (CIN) because of the increasing prevalence of renal insufficiency in our aging population and the increasing use of imaging studies using radiocontrast media. Some of the important mechanisms of CIN are renal vasoconstriction and medullary hypoxia. It was shown that adrenomedullin, which has antioxidant, vasodilatory and immunomodulatory effects, attenuated the renal ischemia-reperfusion injury. We aimed to investigate whether adrenomedullin might have a preventive role against the development of CIN.Wistar albino rats (n = 24) were allocated randomly into four equal groups of 6 each; Control (C), Adrenomedullin (A), contrast media (CM), and adrenomedullin plus contrast media (ACM). CIN was induced by intravenous administration of high-osmolar contrast media, diatrizoat (Urografin % 76, Schering AG, Germany) at dose of 10 ml/kg. Adrenomedullin was adminitered by intravenous route at dose of 12 mcg/kg.