Acil serviste çalışan hemşirelerin anksiyete, konfor ilişkisi ve etkileyen faktörler
Anxiety, comfort relationship and affecting factors of nurses working in the emergency department
  1. Tez No: 851797
  2. Yazar: MERVE ULUIŞIK KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, Acil Serviste Çalışan Hemşirelerin Anksiyete, Konfor İlişkisi ve Etkileyen Faktörleri belirlemek amacı ile yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Veri Toplama formu 'Sosyo-Demografik Anket Formu' (Ek I), 'Hemşirelerde Konfor Ölçeği' (Ek II) ve 'Beck Anksiyete Ölçeği' (Ek III) olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamındaki katılımcıların cinsiyet dağılımları incelendiğinde, %24'ünün kadın, %76'sının erkek olduğu görülmektedir. Katılımcıların %33'ünün evli, %67'sinin bekar olduğu görülmektedir. Katılımcıların %30'unun sigara kullandığı, %9'unun kronik hastalığı olduğu, %6'sının sürekli ilaç kullandığı, %7'sinin ailede ya da kendisinde psikiyatrik hastalık olduğu görülmektedir. Araştırma kapsamındaki katılımcıların yaş dağılımları incelendiğinde, 24-42 aralığında ve ortalama 29,21±2,98 olduğu; meslekte çalışma yılları incelendiğinde, 1-15 aralığında ve ortalama 5,71±2,72 yıl olduğu; Ege Üniversitesi acil serviste çalışma yılları incelendiğinde, 1-15 aralığında ve ortalama 5,19±2,58 yıl olduğu görülmektedir. Araştırma kapsamındaki katılımcıların anksiyete düzeyleri incelendiğinde, nöbet öncesinde %76'sının normal, %18'inin hafif, %4'ünün orta, %2'sinin şiddetli olduğu; nöbet sonrasında %44'ünde normal, %34'ünün hafif, %16'sının orta, %6'sının şiddetli olduğu görülmektedir. Katılımcıların nöbet öncesi ve nöbet sonrası Beck Anksiyete Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study conducted to determine the Anxiety, Comfort Relationship and Affecting Factors of Nurses Working in the Emergency Department. The Data Collection form consists of three parts: 'Socio-Demographic Survey Form' (Appendix I), 'Comfort Scale in Nurses' (Appendix II) and 'Beck Anxiety Scale' (Appendix III). The data obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. When the gender distribution of the participants in the research is examined, it is seen that 24% are women and 76% are men. It is seen that 33% of the participants are married and 67% are single. It is seen that 30% of the participants smoke, 9% have a chronic disease, 6% use medication constantly, and 7% have a psychiatric illness in their family or themselves. When the age distribution of the participants in the study was examined, it was found that they were between 24-42 and the average was 29.21±2.98; When the years of working in the profession are examined, it is seen that it is in the range of 1-15 and the average is 5.71±2.72 years; When the years of working at Ege University emergency department are examined, it is seen that it is in the range of 1-15 and the average is 5.19±2.58 years. When the anxiety levels of the participants in the study were examined, before the seizure, 76% were normal, 18% were mild, 4% were moderate, and 2% were severe; After the seizure, it is seen that it is normal in 44%, mild in 34%, moderate in 16%, and severe in 6%. There is a statistically significant difference between the participants' Beck Anxiety Scale scores before and after the seizure (p0.05).