Trigliserid glukoz indeksi ile tiroid nodülleri, tiroid volümü ve tiroid hormonları arasındaki ilişki
Relationship between triglyceride glucose index and thyroid nodules, thyroid volume and thyroid hormones
  1. Tez No: 851798
  2. Yazar: HİLAL ÇAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABBAS ALİ TAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Tiroid nodül oluşumuna genetik faktörler, iyot eksikliği, guatrojenler de dahil olmak üzere pek çok etyolojik faktörün katkısı bulunmaktadır. Diğer bir faktör ise insülin direncine bağlı olarak artmış insülin seviyesidir. Her ne kadar insülin karbonhidrat metabolizmasının ana düzenleyici hormonu olsa da hücre proliferasyonunu da aktive eden bir faktördür. İnsülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) ile benzer şekilde bir büyüme faktörü olarak insülinin; tiroid hücre kültürlerinde proliferatif, antiapopitotik, anjiogenik ve mitojenik etkileri bulunmaktadır. İnsülin direnci olan hastalarda ultrasonografide çok sayıda tiroid nodülü ile birlikte daha büyük tiroid nodülleri ve artmış tiroid hacmi tespit edilmiştir. Ayrıca tip 2 diabetes mellitus (DM) olan hastalarda bir insülin duyarlaştırıcı olan metformin, tiroid bezinin büyüklüğünü azaltmıştır. Bu, insülin fazlalığının tiroid bezi üzerinde proliferatif etkisinin olduğu fikrini desteklemektedir. İnsülin direnci ile hipotiroidi, Hashimoto tiroiditi ve Graves hastalığının artmış sıklığı arasında ilişki de saptanmıştır. Biz de bu tez çalışmasında; ''insülin direncinin kanıtlanmış yeni belirteci olan trigliserid glukoz (TyG) indeksinin de tiroid nodülaritesi, tiroid volümü ve tiroid hormon disfonksiyonu ile ilişkisi bulunabilir ve bize bunu gösterebilir'' hipotezini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya Mart 2019 ile Ekim 2022 yılları arasında Ankara Şehir Hastanesi Endokrinoloji Polikliniklerine başvuran, dışlama kriterleri değerlendirildikten sonra araştırmaya dahil edilmesi uygun olan hastalar alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, kan test sonuçları ve ultrason verileri toplandıktan sonra trigliserid glukoz indeksi ile tiroid nodülleri, tiroid volümü ve tiroid hormonları arasındaki ilişki incelendi. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences(SPSS) versiyon 27.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda yaş ile TyG indeksleri, tiroid nodülü varlığı ve tiroid hacmi arasında istatistiksel anlamlı ilişki görülmüştür. Çalışmamızda hastaların ötiroidi, subklinik hipotiroidi, aşikar hipotiroidi veya hipertiroidi durumları ile TyG indeksi ile istatistiksel anlamlı ilişki saptanmamıştır. Tiroidde nodül varlığına ilişkin TyG indeksi sınır değeri 4,58 (%81,4 pozitif prediktif değer, %25,7 negatif prediktif değer) olarak bulunmuştur. Bu değerin regresyon analizi sonrası olasılık oranı 1,511 (%95 GA 1,393-1,639) olarak bulunmuştur(p=0,032).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Many etiological factors, including genetics, iodine deficiency, and goitrogens, contribute to the formation of thyroid nodules. Another factor is the increased insulin level due to insulin resistance. Although insulin is the main regulatory hormone of carbohydrate metabolism, it is also a factor that activates cell proliferation. Similar to IGF-1, insulin as a growth factor; It has proliferative, antiapoptotic, angiogenic and mitogenic effects in thyroid cell cultures. In patients with insulin resistance, larger thyroid nodules and increased thyroid volume were detected with more nodules on ultrasonography. In addition, metformin, an insulin sensitizer, reduced thyroid size in patients with type 2 diabetes. This supports the idea that excess insulin has a proliferative effect on the thyroid gland. A relationship was also found between insulin resistance and increased frequency of hypothyroidism, Hashimoto's thyroiditis and Graves' disease. In this thesis, we aimed to investigate the hypothesis that“glucose/triglyceride index, which is a proven new marker of insulin resistance, may also be associated with thyroid nodularity, thyroid volume and thyroid hormone dysfunction and can show us this”. Materials and Methods: Patients who applied to Ankara Şehir Hastanesi Endocrinology Polyclinics between March 2019 and October 2022 and who were eligible to be included in the study after the exclusion criteria were evaluated and included in this retrospective study. After collecting age, sex, the blood test results and ultrasound data of the patients, the relationship between triglyceride glucose index and thyroid nodules, thyroid volume and thyroid hormones were examined. SPSS version 27.0 program was used in the analysis of the data. Results: In our study, a statistically significant relationship was observed between age and TyG indices, presence of thyroid nodules and thyroid volume. In our study, no statistically significant relationship was found between the patients' euthyroidism, subclinical hypothyroidism, overt hypothyroidism or hyperthyroidism and the TyG index. The TyG index cutoff value for the presence of nodule in the thyroid was found to be 4.58 (81.4% positive predictive value, 25.7% negative predictive value). After regression analysis, the odds ratio of this value was found to be 1.511 (95% CI 1.393-1.639) (p=0.032).