Abdominal cerrahi modeli oluşturulan sıçanlarda aydınlık-karanlık döngüsünün ve melatonin reseptörlerinin postoperatif iyileşme sürecindeki rolü
The role of the light-dark cycle and melatonin receptors on the postoperative recovery after abdominal surgery in rats
  1. Tez No: 851816
  2. Yazar: AHMET AKMERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Gelişen cerrahi tekniklere rağmen, postoperatif iyileşme sürecinde komplikasyonlar yaygındır. Sirkadiyen ritmi bozan yapay ışıkla aydınlatılmış hastane odalarında bakım verildiği göz önüne alındığında, sürekli ışık maruziyetinin ve melatonin tedavisinin postoperatif iyileşme periyodu üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ketamin anestezisi altında, yetişkin erkek Sprague-Dawley sıçanlara (n=56) sham-operasyonu (kontrol) veya 20 dakika boyunca superior mezenterik arter klemplenerek intestinal iskemi (abdominal cerrahi) uygulandı. Ameliyatı takiben, iskemik gruplar normal ışık döngüsü (12/12 cerrahi) veya 24 saat-sürekli ışık (24/0 cerrahi) altında takip edildi.“12/12 ve 24/0 cerrahi”gruplarındaki sıçanlara melatonin (10 mg/kg/gün), melatonin+luzindol (melatonin antagonisti, 0.25 mg/kg/gün) veya taşıyıcı enjekte edildi. Sıçanlar 4. günde dekapite edilmeden önce takip eden günlerde davranış testleri yapıldı. Serumda pro-inflamatuar sitokinler (TNF-α, IL-1B ve IL-6) ölçüldü. Bağırsak dokularında mikroskobik hasar skorları, oksidan-antioksidan parametreler ve BMAL1 gen ekspresyonu değerlendirildi. Feçes örneklerinde Proteobacteria, Bacteroidetes ve Actinobacteria filumları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Despite developing surgical techniques, complications are common during post-surgical recovery. Regarding that care is given in hospital rooms illuminated with artificial light, which disrupts circadian rhythm, our aim was to evaluate impact of continuous light exposure and effect of melatonin treatment on impaired functions during postoperative recovery. Material and Method: Under ketamine anesthesia, adult male Sprague-Dawley rats (n=56) underwent sham-operation or intestinal ischemia by clamping superior mesenteric artery for 20 min. Following surgery, ischemic groups were placed in normal cycle (NC,12h/12h-dark/light) or 24h-continuous-light (CL) exposure. Rats in NC/CL ischemic groups were subcutaneously injected with either melatonin (10 mg/kg/day), melatonin+luzindole (melatonin antagonist, 0.25 mg/kg/day) or vehicle. Behavioral tests were made on following days before rats were decapitated on 4 th day. Pro-inflamatory cytokines (TNF-α, IL-1 ve IL-6) were measured in serum. Microscopic damage scores, oxidant-antioxidant parameters and BMAL1 gene expression were determined in intestinal tissues. Proteobacteria, Bacteroidetes and Actinobacteria phyla were measured in fecal samples as indicators of microbiota. One-way ANOVA was used for statistical analyses. Results: Weight change, food consumption, intestinal motility and histological damage scores were similar in all groups.