Yoğun bakımda kullanılan radiyal arter kateter komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evulation of radial artery cathetercomplications used in icu
  1. Tez No: 851846
  2. Yazar: HİLAL ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma yoğun bakımda kullanılan radiyal arter kateter komplikasyonları ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı ve gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmanın verileri Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan ve araştırmaya dahil edilen 144 hastadan Aralık 2022-Mart 2023 tarihleri arasında toplandı. Çalışma verilerinin toplanmasında sosyodemografik bilgi formu ve tanımlayıcı özelliklerin yer aldığı 14 parametreden oluşturulan radiyal arter kateter komplikasyonları takip formu kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 istatistik program aracılığı ile Kaplan Meier analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen yoğun bakım hastalarının yaş ortalaması 63,12'dir ve cinsiyete göre dağılımları incelendiğinde %55,6 (80) erkek olduğu bulundu. Radiyal arter kateterin kalış süresi ortalaması 9,78±3,97 gündür. Örnekleme dahil edilen hastaların %75,7'sinde (109) komplikasyon geliştiği ve yalnızca %2,8'inde (4) kateterin istemsizce çıktığı gözlendi. Sağ ve sol radiyal arter kateter bölgeleri ile kateter kalış süresinin erken, orta ve uzun dönemdeki açık kalma süreleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Seldinger tekniği ve 20 G branül uygulama yöntemleri ile kateter kalış süresinin erken, orta ve uzun dönemdeki sağkalımları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0,05). Hypafix bant ve jelli şeffaf film örtü ile kateter kalış süresinin erken, orta ve uzun dönemdeki sağkalımları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Yoğun bakımda uygulanan radiyal arter kateterlerinde gelişebilecek komplikasyonların bilinmesi ve kateterin devamlılığının sağlanmasında uygun hemşirelik girişimlerinin yapılabilmesi için düzenli takip ve kateter bakımı önerilir
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate radial artery catheter complications and related factors in intensive care unit. Materials and Methods: This research is an observational descriptive study. The data of the study were collected from 144 patients hospitalized and stored in the Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit between December 2022 and March 2023. In the case of the study data, the setup information formula is missing from the 14 parameters that include the sociodemographic form and descriptive characteristics. In the sustainable analysis of the data, Kaplan Meier analysis was performed using the SPSS 22.0 statistical program. Results: The average age of the intensive care patients included in the study was 63.12, and when their distribution by gender was examined, it was found that 64 (44.4%) were female and 80 (55.6%) were male. The average length of stay of the radial artery catheter is 9.78±3.97 days. It was determined that complications developed in 109 (75.7%) of the patients included in the sample, and the catheter was unintentionally removed in only 4 patients (2.8%). It was observed that there was no statistically significant difference between the early, middle and long-term survival of the right and left radial artery catheter sites and the catheter stay (p>0.05). It was observed that there was no statistically significant difference between the Seldinger technique and 20 G branule application methods and the catheter stay in early, medium and long-term survival (p>0.05). It was observed that there was no statistically significant difference between the early, medium and long-term survival of the catheter with hypafix tape and gel transparent film cover (p>0.05). Conclusion: Regular follow-up and catheter care are recommended in order to be aware of the complications that may develop in radial artery catheters applied in intensive care and to make appropriate nursing interventions.