Sağlık çalışanlarının kültürel zekâlarının iş angajmanı ve tükenmışlik üzerine etkisi
The impact of healthcare workers' cultural intelligence on job engagement and burnout
  1. Tez No: 851847
  2. Yazar: ZELAL BAYAR KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Farklı kültürden insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurma ve davranma kapasitesini ifade eden kültürel zekânın sağlık hizmetlerindeki önemi günümüzün çok kültürlü toplum yapısı ve çok disiplinli sağlık insan gücü düşünüldüğünde giderek artmaktadır. Kültürel zekâsı yüksek olan çalışanlar, farklılık ve çeşitliliklere açık olmaları dolayısıyla takım çalışmalarında daha iyi işbirliği yapabilme, çatışmaları daha verimli bir şekilde yönetebilme ve farklı bakış açılarını değerlendirerek yeni fikirler üretebilme yetenekleriyle öne çıkmaktadırlar. Bu açıdan bu çalışmada, 400 sağlık çalışanından oluşan bir örneklemde kültürel zekânın işe bağlılık ve tükenmişlik üzerindeki etkisini incelemiştir. Korelasyon analizi sonuçları, kültürel zekâ ile işe bağlılık arasında %24,6'lık önemli bir pozitif korelasyon olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, kültürel zekâ ile tükenmişlik arasında %32,1' lik istatistiksel olarak anlamlı bir negatif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of cultural intelligence, which refers to the capacity to communicate and behave effectively with people from different cultures, is increasing in health services considering today's multicultural society structure and multidisciplinary health manpower. Employees with high cultural intelligence stand out with their ability to co-operate better in teamwork, manage conflicts more efficiently and generate new ideas by evaluating different perspectives due to their openness to differences and diversity. In this respect, this study analysed the effect of cultural intelligence on work engagement and burnout in a sample of 400 healthcare workers. The results of the correlation analysis showed that there was a significant positive correlation of 24.6% between cultural intelligence and work engagement. On the other hand, a statistically significant negative correlation of 32.1% was found between cultural intelligence and burnout.