Synthese und Eigenschaften von neuartigen Biarylen als chiralen Liganden für die asymmetrische Katalyse
Asimmetrik Kataliz için yeni Biaril Bileşiklerin kiral Ligand olarak sentezi ve özellikleri
- Tez No: 851883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KARAMALİ KHANBABAEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität Paderborn
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Biarillerin asimetrik katalizde kiral ligandlar olarak aktif olduğu ve halen asimetrik katalizde kullanıldığı 1980'lerin başından beri bilinmektedir. Doğal bileşiklerin toplam sentezi için çok önemlidirler. 2005 yılında sıvı kristal özelliklere de sahip oldukları bulundu (örneğin rac-173 türevleri). Bu çalışmada, ılımlı reaksiyon koşullarında bir yandan yüksek verimle ilerleyen, diğer yandan yeni madde sınıflarına olanak sağlayan sentez yöntemleri geliştirilebilir. Ellagik asitten başlayarak asimetrik kataliz için çok önemli olan yeni bileşikler (159, 177, 180) hazırlanıp özellikleri belirlenebilmiştir. Kiral ligandlar olarak Bifenoller ve türevleri, asimetrik katalizde yüksek ee ve de değerleri ve yüksek verimle sonuçlandı (bölüm 3.1.6). Ullmann reaksiyonu olmadan sentezlenebilecekleri gösterilmiştir (bölüm 2). Örneğin, bu çalışmada beklemede olan rac-180 bileşiği kendi enantiomeric bileşiklerine ayrılabilirse, BINOL ve BINOL türevlerinin yerine asimetrik kataliz için harika bir kiral ligand olarak kullanılabilir (bkz. bölüm 3.1.1 - 3.1.6). Tezde bahsedilen reaksiyonlar için kiral ligand olarak çoğunlukla BINOL ve BINOL türevlerinin araştırılmış olması ilginçtir. Enantiyomerik olarak saf bifenoller ve türevleri sadece birkaç örnekte görülebilir (örnek: katalizör 153'ün asimetrik epoksidasyonunda).
Özet (Çeviri)
It has been known since the early 1980s that biaryls are active as chiral ligands in asymmetric catalysis, are still used in the asymmetric catalysis. They are very important for the total synthesis of natural compounds. In 2005 it was found that they also have liquid crystalline properties (e.g. the derivatives of rac-173) In the present work, synthesis methods could be developed which, on the one hand, proceed with high yields and, on the other hand, enable the new substance classes with mild reaction conditions. Starting from ellagic acid, new compounds that are very important for asymmetric catalysis (159, 177, 180) could be prepared and their properties could be determined. Biphenols and their derivatives have led to high ee and de values and high yields in asymmetric catalysis as chiral ligands (part 3.1.6). It has been shown that they can also be synthesized without the Ullmann reaction (part 2). For example, if the compound 180 could be separated to his enantiomeric compound, which is pending in the present work, then the enantiomeric compound 180 can be used as a new chiral ligand in place of BINOL and BINOL derivatives for asymmetric catalysis (see part 3.1.1 - 3.1. 6). It is interesting that mostly BINOL and BINOL derivatives have been investigated as chiral ligands for the reactions mentioned in the thesis. The enantiomerically pure biphenols and their derivatives can only be seen in a few examples (example: in the asymmetric epoxidation of catalyst 153).