Gemsitabin, Dimetilsülfoksit (DMSO) ve Parasetamol'ün FM3A hücre kültürlerinde proliferasyon üzerine etkileri
The Effects of gemcitabine, dimethysulfoxide (DMSO) and paracetamol on proliferation FM3A cells cultures
- Tez No: 118288
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 563
Özet
6- ÖZET Tez projemizde, yeni bir nükleozid analoğu olan ve başta meme kanseri tedavisi olmak üzere solid tümörlerin tedavisinde aktif olarak kullanılmaya başlanan gemsitabin'in etkilerini FM3A meme tümörü hücre kültüründe inceledik. Bu esnada ilaç etkilerinin siklooksijenaz inhibitörü olan asetaminofen ve telomeraz inhibitörü etkiye sahip DMSO ile değişimlerini 96 saatlik bir süreç içerisinde gözledik. Araştırmamızda tutunma (plating), sitotoksisite (tripan mavisi testi) ve S-fazı (radyoaktif timidin tutulum testi ya da thymidine labelling index- TLI) ölçüm parametreleri olarak seçildi. Sonuç olarak gemsitabin'in çok etkin bir aktivitiye sahip bulunduğu, ilk 72. saate kadar hem DNA sentezi, hem de S-fazı düzeyinde çok yüksek bir inhibisyon sağlayabildiği gösterildi. Tutunan hücrelerin, 48. ve 72. saatte sayılan sabit kalırken, 96. saatte 72. saate göre artış göstermeye başladılar, ve bu esnada TLI üzerindeki inhibisyon anlamlılığım yitirdi. Ancak hem DMSO hem de asetaminofen, tutunan hücre sayısının yeniden artmaya başlamasını engelledi ve 96. saatteki TLI inhibisyon düzeyini başlangıçla eşdeğer seviyede tutabildi. Eğer ileri enzimatik çalışmalarla bu ilaçların duyarsız hücre klonlarının oluşumunu engellediği gösterilirse, ucuz ve yaygın kullanılan bu ilaçların katkılarıyla gemsitabin'in antitümöral tedavi etkinliği artabilir. Hücre kültürlerinin bu tip çalışmaların dizaynı, hızlı ve nispeten ucuz test edilebilirliği açısından ideal modeller oluşturduğunu düşünüyoruz. 45
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY In our thesis study we have examined effects of gemcitabine (gem) in FM3Abreast tumor cell culture in vitro; gem is a novel nucleotide analogue, which has recently actively been used for solid tumor types, with special emphasis on breast cancer. We have simultaneosly monitored modulation of its activity with telomerase inhibitory agent DMSO and a cyclooxygenase inhibitory agent acetaminophen over a 96 h period. Plating, cytotoxicity (trypan dye exclusion), and S-phase (tritiaded thymidine labeling index -TLI) were selected as determining parameters. As a result, gemcitabine has been found to possess a very significant activity to block plating and S-phase over a 72 h period. But on the 96. hour the cell numbers have began to rise in comparison to steady-state plating levels on 48 and 72 hours, and again at the same interval TLI inhibition has ceased. Both DMSO and acetaminophen have prevented this rise in plating, and induced TLI inhibitions at the same levels, which were obtained by gemcitabine at earlier time points. If it could be shown that these agents are capable to prevent formation of insensitive clones also via help of further enzymatic studies, gemcitabine efficacy could be increased with cost-effective and widely-applicated drugs. We conclude that cell cultures constitute fast and relatively inexpensive models to design and test such sensitization studies. 46