Hemşirelerin empatik eğilim düzeyleri ve duygusal durumlara yaklaşmasının manevi bakım yeterlilik algısı ile ilişkisi
The relationship between nurses empathic tendency levels and approach to emotional situations and the perception of spiritual care competency
  1. Tez No: 851887
  2. Yazar: ZEYNEP ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Zeynep Atasoy, Hemşirelerin Empatik Eğilim Düzeyleri ve Duygusal Durumlara Yaklaşmasının Manevi Bakım Yeterlilik Algısı İle İlişkisi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak, 2024. Araştırmada hemşirelerin empatik eğilim düzeyleri ve duygusal durumlara yaklaşmasının manevi bakım yeterlilik algısı ile ilişkisinin incelemesi amaçlandı. Tanımlayıcı ve ilişkisel olarak yapılan araştırmada örneklem seçim yöntemine gidilmemiş olup Zonguldak ilinin ilçelerinde bulunan üç farklı devlet hastanesinde toplam 120 hemşire ile araştırma yapılmıştır. Araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel bilgi formunda sosyo demografik bilgileri ve çalışma özelliklerini içeren bilgiler sorgulandı. Diğer kullanılan ölçekler; Empatik Eğilim Ölçeği, Duygu Gereksinim Ölçeği ve Manevi Bakım Yeterlilik Ölçeği'dir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans ve yüzde dağılımları, ortalama ve standart sapma, t testi, One Way ANOVA testi, Pearson korelasyon analizi testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin tanımlayıcı özellikleri incelendiğinde %91.7'si kadın olduğu, %74.2'si lisans mezunu olduğu, yaş ortalaması 33.17±9.43 Min=23 Mak= 42 olduğu belirlendi. Hemşirelerin Duygu Gereksinim Ölçeği puan ortalaması 4.49±16.25 bulundu. Empatik Eğilim Ölçeği puan ortalaması ise 68.93±7.39 bulundu. Çalışmaya katılan hemşirelerin Manevi Bakım Yeterlilik Ölçeği puan ortalaması 104.69±14.43, Manevi Bakımın Değerlendirilmesi ve Uygulanması alt boyut puan ortalaması 23.2±3.43, Manevi Bakımda Profesyonellik ve Hasta Danışmanlığı alt boyut puan ortalaması 56.79±8.4, Hastanın Maneviyatına Karşı Tutumu ve İletişimi alt boyut puan ortalaması 24.68±3.81 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Zeynep Atasoy, The Relationship between Nurses' Empathetic Tendency Levels and Approach to Emotional Situations and the Perception of Spiritual Care Competence, Zonguldak Bülent Ecevit University Institute of Health Sciences, Department of Child Health and Diseases Nursing, Master's Thesis, Zonguldak, 2024. The aim of the study was to examine the relationship between nurses' empathic tendency levels and their approach to emotional situations and their perception of spiritual care competence. In the descriptive and correlational research, no sample selection method was used, and the research was conducted with a total of 120 nurses in three different state hospitals in the districts of Zonguldak province. Information including socio-demographic information and work characteristics were questioned in the personal information form prepared by the researchers. Other used scales; Empathic Tendency Scale, Emotion Needs Scale and Spiritual Care Competence Scale. Frequency and percentage distributions, mean and standard deviation, t test, One Way ANOVA test, Pearson correlation analysis test were used to evaluate the data. When the descriptive characteristics of the nurses participating in the study were examined, it was determined that 91.7% were women, 74.2% had a bachelor's degree, and the average age was 33.17±9.43, Min = 23, Max = 42. The nurses' average score on the Emotion Needs Scale was found to be 4.49±16.25. The mean score of the Empathic Tendency Scale was found to be 68.93±7.39. The average score of the Spiritual Care Competence Scale of the nurses participating in the study was 104.69±14.43, the average score of the Evaluation and Implementation of Spiritual Care sub-dimension was 23.2±3.43, the average score of the Professionalism in Spiritual Care and Patient Counseling sub-dimension was 56.79±8.4, the average score of the Patient's Attitude and Communication towards Spirituality sub-dimension. It was determined as 24.68±3.81.