İlköğretim çağı çocuklara verilen ebeveyn destekli beslenme eğitiminin beslenme durumu ve beslenme bilgisi üzerine etkisi
The effect of parent supported nutrition education program on primary school children's nutrition status and nutrition knowledge
  1. Tez No: 851903
  2. Yazar: SEYİT RAMAZAN KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Eğitimi, Nutrition and Dietetics, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı ebeveyn destekli verilen beslenme eğitiminin 8-10 yaş arası çocukların beslenme bilgisi, yeme davranışları ve beslenme durumu üzerine etkisini belirlemektir. Çalışma 2022-2023 eğitim öğretim güz döneminde Isparta Merkez'de bulunan özel bir kolejde yürütülmüştür. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çocuklar, ebeveyn destekli eğitim verilen grup (EDEG) ve sadece çocuklara eğitim verilen grup (EG) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da çalışmaya başlamadan bir hafta önce ön testler uygulanmış ve çocukların antropometrik ölçümleri alınmıştır. EDEG çocuklarına okulda verilen eğitimlere ek olarak evde aileleriyle birlikte yapacakları oyun ve etkinlikleri içeren beş haftalık beslenme eğitim programı uygulanmış, EG çocuklarına ise okulda 5 haftalık beslenme eğitimi verilmiştir. Beslenme eğitimlerinin bitiminden 2 hafta sonra her iki gruba da son testler uygulanmıştır. Ön test ve son testte çocuk ve ebeveynlerine ayrı iki anket formu uygulanmıştır. Çalışma toplam 121 çocuk (EDEG 62, EG 59) ile tamamlanmıştır. EDEG çocuklarının eğitim öncesi beslenme bilgi puanları ortanca değeri 12,0(7,7-16,0) iken, eğitim sonunda 20,0(17,0-22,0) puana yükseldiği görülmüştür (p0,05). EDEG çocuklarının eğitim sonrası enerji ve makro besin ögeleri yeterlilik durumlarında anlamlı derecede bir değişim görülmemiştir (p>0,05). Eğitim öncesi EG çocuklarının %44,1'inin günlük karbonhidrat ve %27,1'inin posa tüketimleri önerilenin altında iken, eğitim sonrası ise %81,4'ünün yetersiz karbonhidrat ve %72,9'unun yetersiz posa tükettikleri tespit edilmiştir (p0,05). Eğitim öncesi EDEG çocuklarının %69,4'ü B2 vitaminini ve %51,6'sı da folatı yeterli düzeyde tüketirken, eğitim sonrası ise %90,3'ü B2 vitaminini ve %80,6'sı folatı yeterli düzeyde tükettikleri görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of parent supported nutrition education on the nutritional knowledge, eating behaviors and nutritional status of children aged 8-10. The study was conducted in a private college in Isparta during the 2022-2023 academic fall semester. The experimental design with pre-test post-test control group was used in the study. Children were divided into two groups; children who were paticipated in parent supported nutrition education (PSNEG) and children who were participated in the child nutrition education (NEG) where only students were educated. Pre-tests were implemented to both groups and children'santhropometric measurements were taken one week before the start of the study. PSNEG children were given activities and games to do at home with their parents in addition to a five-week nutrition education program at school, while NEG children were only participated five-week nutrition education program. Post-tests were implemented to both groups two weeks after the end of the nutrition education. In the pre-test and post-test, two separate questionnaire forms were applied to the children and their parents. The study was completed with a total of 121 children (PSNEG 62, NEG 59). While the median value of PSNEG children's nutrition knowledge scores before the education was 12.0 (7.7-16.0), it was observed that it increased to 20.0 (17.0-22.0) points at the end of the education (p 0.05) at the end of the program. There was no significant change in the energy and macronutrient adequacy status of PSNEG children after the education (p>0.05). Before the education, 44.1% of the NEG children's daily carbohydrate and 27.1% of the NEG children's pulp consumption were below the recommended, while it was determined that 81.4% of the NEG children consumed insufficient carbohydrates and 72.9% of the NEG children consumed insufficient pulp after the education (p 0.05). It was found that 69.4% of PSNEG children consumed vitamin B2 and 51.6% of them consumed folate at a sufficient level before the program, while 90.3% of them consumed vitamin B2 and 80.6% of them consumed folate at a sufficient level after education (p0.05).