Mısır püskülü özütü ile çiçek şekilli hibrit bakır (Cu) nanoyapıların sentezi, karakterizasyonu ve biyouygulamalarının değerlendirilmesi
Synthesis, characterization and evaluation of bioapplications of flower shaped hybrid copper (Cu) nanostructures with corn silk extract
  1. Tez No: 821273
  2. Yazar: RAMAZAN BAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nanoteknolojinin gelişmesiyle birlikte nanoteknolojik ürünlerin de üretimi artmıştır. Buna bağlı olarak yeni ürünlerin temel fiziksel ve kimyasal özelliklerininde değişmesine olanak sağlanmıştır ve bu bağlamda çalışmalarda artmıştır. Oluşan bu nano boyuttaki parçacıklar günümüzde tıp, biyoloji, kimya, eczacılık, çevre bilimi, malzeme bilimi ve birçok disiplinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde farklı morfolojilere sahip metal, metal alaşımı, seramik ve polimer esaslı veya bunların bir araya gelemsiyle istenilen özelliklere sahip mono veya komplex nanopartiküller sentezlenebilir. Nanopartikül sentezinin daha yeni ve daha düşük toksisitedeki metodların ortaya çıkması nedeniyle bu yeni yöntemler sıklıkla tercih edilir. En yeni metodlardan olan yeşil sentez adı ile bilenen biyolojik sentez yolu çeşitli organik yapıların (maya, mantar, bitki, meyve vb.) ekstraktları kullanılarak üretiminin hem daha hızlı hem de daha ekonomik olmasının yanı sıra toksisitesinin kimyasal ve fiziksel üretime göre daha az olması avantajı ile en sık kullanılan yöntemlerden biri olmuştur. Nanopartikül üretiminde organik- inorganik metal yapıları ile bir arada kullanılarak hibrit Nano çiçek yapıları oluşturulmaktadır. Nano çiçek yapıları birçok bilimsel alanda kullanılmaktadır. Farklı bitkilerin özleriyle sentezlenen Bakır oksit nano çiçek yapılarının katalitik aktivitelerinde artış ve çeşitli bakterilere karşı anti bakteriyel etkileri tespit edilmiştir. Bu çalışmalar öncülüğünde yapılacak olan tez çalışmasında yeşil sentez yöntemiyle mısır bitkisinin genellikle atık olarak kullanılan püskül kısmı kullanılarak bakır oksit nano çiçek yapıları sentezlenip bakır oksit nano çiçek yapılarının karakterizasyonu antimikrobiyal, antioksidan ve fotokatalitik aktiviteleri belirlenecektir. Sentezlenen nano çiçeğin ışık emme potansiyelini belirlemek için Ultraviyole- görünür spektrofotometre, etkin boyutunu ölçmek için Dinamik Işık Saçılımı, nano çiçek yapısına katılan fonksiyonel grupları belirlemek için Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopi (FT-IR) ve nano çiçeklerin morfolojik özelliklerini tespit etmek için Taramalı Elektron Mikroskobu metotları kullanılacaktır
Özet (Çeviri)
With the development of nanotechnology, the production of nanotechnological products has also increased. Accordingly, the basic physical and chemical properties of new products have been allowed to change, and in this context, studies have increased. These nano-sized particles are widely used in medicine, biology, chemistry, pharmacy, environmental science, materials science and many disciplines. Today, mono or complex nanoparticles with different morphologies can be synthesized based on metal, metal alloy, ceramic and polymer or by combining them with desired properties. These new methods are often preferred due to the emergence of newer and lower toxicity methods of nanoparticle synthesis. The biological synthesis method known as green synthesis, which is one of the newest methods, is produced by using extracts of various organic structures (yeast, fungus, plant, fruit, etc.) with the advantage of being both faster and more economical, as well as having less toxicity compared to chemical and physical production. It has been one of the most commonly used methods. Hybrid nano flower structures are formed by using organic-inorganic metal structures together in nanoparticle production. Nano flower structures are used in many scientific fields. An increase in the catalytic activities of copper oxide nano flower structures synthesized with extracts of different plants and antibacterial effects against various bacteria were determined. In the thesis, which will be carried out under the leadership of these studies, copper oxide nano flower structures will be synthesized using the green synthesis method using the tassel part of the corn plant, which is generally used as waste, and the antimicrobial, antioxidant and photocatalytic activities of the copper oxide nano flower structures will be determined. Ultraviolet-visible spectrophotometer to determine the light absorption potential of the synthesized nanoflower, Dynamic Light Scattering to measure its effective size, Fourier Transformed Infrared Spectroscopy (FT-IR) to determine the functional groups involved in the nanoflower structure, and Scanning Electron Microscopy to detect the morphological features of the nanoflowers. will be used